Allegro już dawno zapowiadało zmianę, zgodnie z którą naliczy sprzedawcom prowizję od kosztów dostawy. Nowa zasada weszła do regulaminu w kwietniu, jednak w związku z pandemią zawieszono jej stosowanie do końca maja. Mamy więc ostatni dzień, w którym prowizje są naliczane na starych zasadach.

Allegro naliczy prowizję od kosztów dostawy, ale niektórych sprzedawców ta zmiana szczególnie nie dotknie

Większej prowizji sprzedawcy mogą uniknąć, sprzedając produkt z dostawą za 0 zł lub z dostawą Allegro Smart!. Wpływ na ostateczną wysokość prowizji, szczególnie w drugim przypadku, będzie miał też jednak kupujący – jeśli skorzysta z propozycji dostawy Allegro Smart!, prowizja nałożona na sprzedającego się nie zwiększy.

allegro naliczy prowizję od kosztów dostawy

Jak w praktyce działa nowy system naliczania prowizji? Załóżmy, że sprzedający sprzedał produkt za 200 zł. Prowizja w kategorii, w której wstawiono ofertę, wynosi 6%. Kupujący wybrał dostawę kurierem za 20 zł. Całkowita kwota, od której Allegro naliczy prowizję, to 220 zł. Prowizja wyniesie 13,20 zł. Co w przypadku, gdy ktoś kupi od nas kilka przedmiotów w ramach jednej transakcji? Załóżmy, że pierwszy sprzedany produkt kosztuje 100 zł (w jego kategorii obowiązuje prowizja 6%), a druga sprzedana rzecz kosztuje 50 zł i jest z kategorii, gdzie obowiązuje prowizja 8%. Klient wybrał dostawę za 18 zł. W takim wypadku koszt dostawy rozłoży się na zakupione przedmioty po 9 zł. Prowizja 6% od kwoty 109 zł wyniesie 6,54 zł. Prowizja 8% od kwoty 59 zł wyniesie 4,72 zł.

Czytaj także: Anulowanie zamówień na Allegro już dostępne – sprawdziliśmy, jak to działa

Jeżeli kupujący zwróci część zamówienia, Allegro przyzna sprzedającemu rabat transakcyjny za zwracane przedmioty oraz za odpowiednią część kosztów dostawy. Warunek to spełnienie zasad przyznawania rabatu transakcyjnego. Ze szczegółami nowego sposobu naliczania prowizji można zapoznać się na stronie Allegro. Znajduje się tam też sekcja z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

źródło: Allegro

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.