Inteligencja nigdy nie była czymś, czego oczekiwano od procesorów w smartfonach. Wszystko się jednak zmieniło w zeszłym roku, kiedy ten parametr stał się kolejnym polem do popisu w wyścigu pomiędzy SoC. Chociaż wciąż nie robi tak dużego wrażenia, jak wydajność. Po premierze Honor 30S, wraz z którym zadebiutował układ Kirin 820 5G, doszło do przetasowania na podium rankingu najinteligentniejszych procesorów w smartfonach.

Kirin 820 5G na podium wydajności NPU

Kirin 820 5G wydajność NPU

Nowy układ Huaweia zajął zaszczytne trzecie miejsce. Przy okazji zrzucił on z podium inny układ producenta, jakim jest Kirin 990. Oznacza to, że najnowszy średniak chińskiej firmy jest inteligentniejszy od obecnego modelu flagowego. Jednak tylko w wersji podstawowej. Kirin 990 5G wciąż jest liderem na tym polu. Jedynym procesorem ze ścisłej czołówki, który nie został wyprodukowany przez Huaweia, jest natomiast Dimensity 1000 5G od MediaTeka. Ten tajwański procesor piastuje w tym zestawieniu zaszczytne drugie miejsce. 

Zobacz też: Soldat 2 nadchodzi – można już sprawdzić demo na PC

Huawei od kilku lat jest liderem w dziedzinie przetwarzania AI na chipsetach mobilnych. Kirin 970 był pierwszym mobilnym SoC wyposażonym w dedykowany NPU (Neural Processing Unit). Później, w następnym roku, Kirin 980 stał się pierwszym na świecie mobilnym SoC wyposażonym w podwójną jednostkę NPU. Jednak przykład Kirina 820 5G dowodzi, że nawet jednordzeniowy NPU potrafi wspiąć się na szczyty listy. Warto tu również odnieść się do jego poprzednika. Procesor ten jest o 73% lepszy w przetwarzaniu AI niż Kirin 810 z ubiegłego roku. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że układ od MediaTeka wciąż nie trafił do żadnego smartfonu na rynku. Oznacza to, że Kirin 820 5G zajmuje drugie miejsce, jeśli weźmiemy pod uwagę wykorzystywane układy. 

Źródło: Gizmochina