ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
play Ericsson Spectrum Sharing

Play uruchamia na terenie Polski Ericsson Spectrum Sharing w 5G

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Operator sieci Play postanowił uruchomić komercyjną sieć 5G w Legionowie, wykorzystując przy tym technologię Ericsson Spectrum Sharing. Podział zasobów częstotliwościowych między użytkowników technologii 4G i 5G odbywa się w dynamicznym tempie. Ma to pozwolić na maksymalne wykorzystanie zasobów radiowych dla klientów sieci Play.

Czym jest technologia Ericsson Spectrum Sharing, którą wykorzystuje operator sieci Play?

Ericsson Spectrum Sharing to nowe oprogramowanie, które pozwala na wykorzystanie już istniejących częstotliwości w paśmie 2100 MHz i współdzielenie tego pasma dla innych technologii. Chodzi o WCDMA, LTE oraz 5G NR.

play Ericsson Spectrum Sharing

Dzięki technologii ECS możliwe jest zatem wdrażanie standardu 5G bez rezygnacji z zasobów sieci LTE. Co więcej, prace mogą się rozpocząć jeszcze przed uzyskaniem licencji na nowe pasmo częstotliwości z zakresu C-Band (3480 – 3800 MHz). Operator sieci Play przeprowadził testy na kilku urządzeniach 5G, które pracowały w standardzie 3GPP. Teraz rozwiązanie zaczyna być wprowadzane komercyjnie. Zasięgi 5G C-Band mają wzrosnąć i oferować coraz większej grupie klientów Play sieć z prędkością ok. 1 Gbps.

Jean Marc Harion, CEO Play powiedział, że sieć 5G w Legionowie stanowi kolejny element strategii modernizacji całej sieci operatora. Technologia Ericcson Spectrum Sharing ma pozwolić na szybkie udostępnienie 5G klientom, gdy tylko ci będą wyposażeni w urządzenia obsługujące nowy standard sieci. Z kolei Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce, skomentował całą sprawę takimi słowami: To ogromna satysfakcja, że możemy współpracować z PLAY i wspierać uruchomienie 5G w Polsce. Ericsson Spectrum Sharing usprawni wprowadzanie 5G, dzięki wykorzystaniu istniejącego sprzętu oraz bieżącego spektrum radiowego.

Czytaj także: Huawei buduje swoją pierwszą fabrykę nadajników 5G w Europie

Firma Ericsson zatrudnia obecnie około 2000 inżynierów, którzy zajmują się technologią radiową w Polsce. Pracują oni w specjalnych centrach, które znajdują się w Łodzi oraz w Krakowie.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy