Sklep Play już dawno temu wyprzedził App Store. Niegdyś wielka walka na to, która platforma oferuje więcej aplikacji, dzisiaj wydaje się zabawna, a nawet niebezpieczna. Widać to po samym Google, które straciło kontrolę nad tym, czy aplikacje w ich markecie są odpowiednio zweryfikowane. Czas pokazuje, że nie, bo co chwilę informujemy Was o kolejnych programach do usunięcia, gdyż okazują się zwykłym malware, czyli złośliwym oprogramowaniem. Tym razem jest podobnie, a głównym mianownikiem jest próba przejęcia kontroli nad kontami na Facebooku i Google.

W Sklepie Play znajdziesz wszystko – nawet aplikacje, które przejmą Twoje konta na Facebooku i Google

aplikacje sklep play przejecie facebooka

Trend Micro, japońska firma specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie, ujawniła kolejne aplikacje ze Sklepu Play, które należy niezwłocznie usunąć. W sumie zostały one zainstalowane co najmniej 470 tysięcy razy, a oto ich tytuły:

  • com.boost.cpu.shootcleaner (Shoot Clean-Junk Cleaner, Phone Booster, CPU Cooler)
  • com.boost.superclean.cpucool.lite (Super Clean Lite- Booster, Clean&CPU Cooler)
  • com.booster.supercleaner (Super Clean-Phone Booster,Junk Cleaner&CPU Cooler)
  • com.h5games.center.quickgames (Quick Games-H5 Game Center)
  • com.party.rocketcleaner (Rocket Cleaner)
  • com.party.rocketcleaner.lite (Rocket Cleaner Lite)
  • com.party.speedclean (Speed Clean-Phone Booster,Junk Cleaner&App Manager)
  • com.linkworld.fast.free.vpn (LinkWorldVPN)
  • com.games.h5gamebox (H5 gamebox)

Jak sami widzicie, autorzy powyższych programów skupiali się na osobach, które szukały aplikacji do przyspieszenia działania ich urządzeń. W jaki sposób udało im się przejść kontrolę Google? W głównej mierze w taki, że nie były one same w sobie zagrożeniem. Po zainstalowaniu programów dopiero one sugerowały instalowanie kolejnych aplikacji, które już ściśle były powiązane z próbą przejęcia kont na Facebooku i Google.

Zobacz też: BestCena wyśle towar, Dragonist przyznaje wynajem.

Jak możecie zobaczyć na powyższym zrzucie ekranu, autorzy zadbali też o odpowiednie oceny i ich liczbę. O ile już sam fakt szukania tego typu aplikacji nie ma większego sensu, tak na szczęście Google usunęło już zgłoszone programy.

Źródło: Gizchina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.