System operacyjny Chrome OS może i wspierał aplikacje linuksowe od 2018 roku, ale zadebiutował z kilkoma ograniczeniami. Co prawda akceleracja na GPU zaczęła w końcu działać na niektórych Chromebookach w połowie zeszłego roku. Jednak Linukwowe aplikacje nie są w stanie przechwycić wejścia audio. Oznacza to, że nie obsługują one mikrofonów. A przynajmniej nie obsługiwały, dopóki funkcja ta nie wylądowała po cichu z Chrome OS 79.

Chrome OS 79 z obsługą mikrofonu dla Linuxa

Chrome OS 79

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Po raz pierwszy zauważona przez Kevina Tofela eksperta w dziedzinie Chromebooków, nowa funkcja nie jest domyślnie włączona, a nawet ukryta za łatwo dostępną flagą. Na to wciąż jest za wcześnie. Aby włączyć ją teraz, będziemy musieli posłużyć się Linuxowym terminalem. Wymagana jest następująca sekwencja komend/instrukcji:

  • # Użyj Ctrl-Alt-T, aby otworzyć crosh
  • crosh> vmc stop termina
  • crosh> vmc start termina –enable-audio-capture

Zobacz też: Xiaomi oficjalnie przyznaje, że rezygnuje z dwóch swoich aplikacji na rzecz Google

Po uruchomieniu tych poleceń możemy bezpiecznie zamknąć zakładkę terminala crosh i zignorować ostrzeżenie, które się po tym pojawi. Te komendy zamkną terminal, a następnie uruchamiają go ponownie z nową opcją umożliwiającą przechwytywanie dźwięku. To natomiast powinno wystarczyć do późniejszego uprawnienia aplikacji Linuksowych do obsługi mikrofonów, w tym tych wbudowanych. Funkcja ta została przetestowana i działa z aplikacjami takimi jak Audacity i powinna współpracować z każdym urządzeniem wejściowym audio rozpoznawanym przez system operacyjny Chrome, w tym z urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak mikrofony USB. Przyznam, że nie mogę tego przetestować u siebie, ponieważ mam Chromebooka w wariancie 16 GB i zbyt mało wolnej przestrzeni na instalację elementów Linuxa.

Źródło: Androidpolice
Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.