USA ostrzega przed chińską technologią

Posiadanie sprzętu ZTE i Huawei obije się negatywnie na operatorach w USA

2 minuty czytania
Komentarze

W piątek Federalna Komisja Łączności USA zatwierdziła środek mający na celu zmniejszenie finansowania amerykańskich projektów z wykorzystaniem sprzętu Huawei i ZTE. Pomimo długich opóźnień w podjęciu głosowania to było jednomyślne.  Fundusz Usług Powszechnych Federalnej Komisji Łączności ma 8,5 mld dolarów przeznaczonych na finansowanie operatorów w zakresie poprawy infrastruktury komunikacyjnej w USA.

Operatorzy w USA bez ZTE i Huawei

ZTE Huawei USA operatorzy

W dzisiejszym orzeczeniu stwierdzono, że żadne z tych pieniędzy nie trafią do tych, którzy używają części lub sprzętu zakazanych firm.

Podejmujemy te działania na podstawie dowodów zebranych w protokole, jak również o długotrwałe obawy ze strony organów wykonawczych i ustawodawczych. Obie firmy są blisko związane z komunistycznym rządem Chin i aparatem wojskowym. Podlegają one prawu chińskiemu, które szeroko zobowiązuje je do współpracy z wszelkimi prośbami krajowych służb wywiadowczych i do zachowania ich w tajemnicy. Dodatkowo zaangażowały się w działania takie jak kradzież własności intelektualnej, łapówkarstwo i korupcja.

— powiedział przewodniczący Ajit Pai w oświadczeniu w sprawie wniosku.

Zobacz też: Facebook i Google zagrożeniem dla praw człowieka? Tak twierdzi Amnesty International

Obie firmy wielokrotnie zaprzeczały wspomnianym zarzutom, a Huawei wniósł pozew przeciwko USA o utrzymanie zakazu pomimo braku dowodów. FCC uważa, że zezwolenie podejrzanym firmom na udział w budowie amerykańskiej infrastruktury komunikacyjnej jest zbyt ryzykowne. Nie mogą więc na to pozwolić. Znaczenie zakazu odczują operatorzy. Szczególnie ci mniejsi, których koszty projektów wzrosną. FCC dostrzegła to dodatkowe obciążenie i stwierdziła, że Komisja ma plan mający na celu ułatwienie działań na mniejszych obszarach wiejskich.

Źródło: TechSpot

Motyw