ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Facebook Google prawa człowieka

Facebook i Google zagrożeniem dla praw człowieka? Tak twierdzi Amnesty International

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Amnesty International ogłosiło, że Facebook i Google stanowią bezprecedensowe systematyczne zagrożenie dla praw człowieka. W szczególności Amnesty zajmuje się wszechobecnym nadzorem firm. W nowym raporcie organizacja ostrzega przed tym, co nazywa wszechobecnym nadzorem miliardów ludzi. Wzywa też do radykalnej transformacji podstawowego modelu biznesowego gigantów technologicznych.

Facebook i Google zagrożeniem dla praw człowieka?

Facebook Google prawa człowieka

Amnesty stwierdza, że podczas gdy Facebook i Google nie pobierają opłat, użytkownicy płacą za swoje usługi danymi osobowymi. Raport wskazuje na skandal Cambridge Analytica jako dowód, że takie dane mogą być wykorzystane przeciwko użytkownikom.

Google i Facebook wyszczerbiły naszą prywatność w czasie. Jesteśmy teraz uwięzieni. Albo musimy poddać się temu wszechobecnemu mechanizmowi nadzoru — gdzie nasze dane są łatwo uzbrojone w celu manipulowania nami i wywierania na nas wpływu — albo zrezygnować z korzyści płynących z cyfrowego świata. To nigdy nie może być legalny wybór.

— powiedział Kumi Naidoo, Sekretarz Generalny Amnesty International.

Amnesty wzywa rządy do zmiany modelu biznesowego opartego na nadzorze poprzez przepisy o ochronie danych i skuteczne regulacje Big Tech. Raport zauważa, że Amazon i Microsoft również działają w podobny sposób. Jednak nie są one tak istotne dla tego, jak ludzie angażują się ze sobą, więc stanowią mniejsze bezpośrednie zagrożenie.

Zobacz też: Fałszywa aktualizacja Windowsa 10! Miejcie się na baczności i uważajcie na fałszywe e-maile

W odpowiedzi na raport Amnesty International Facebook wydał oświadczenie:

Zasadniczo nie zgadzamy się z raportem Amnesty International. Facebook umożliwia ludziom na całym świecie łączenie się w sposób chroniący prywatność, w tym w krajach słabiej rozwiniętych poprzez narzędzia takie jak Free Basics. Nasz model biznesowy polega na tym, jak grupy takie jak Amnesty International, które obecnie prowadzą reklamy na Facebooku, docierają do zwolenników, zbierają pieniądze i realizują swoją misję.

Facebook mówi, że jego model biznesowy opiera się na reklamie. Dodaje także, że on wręcz rozwija prawa człowieka. Daje ludziom głos i wolność zgromadzeń. Google wciąż nie zabrało głosu w sprawie.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy