Samsung ogłosił Exynoas 980 dwa miesiące temu. Jest to pierwszy procesor mobilny firmy, który posiada zintegrowany modem 5G. Jednocześnie jest to konstrukcja ze średniej półki cenowej. Dzięki temu na rynku będą mogły się pojawić stosunkowo tanie smartfony obsługujące sieć najnowszej generacji. Koreański producent jednak na razie nie zdecydował się na przygotowanie takiego urządzenia. Zamiast tego podjął w tej kwestii współpracę z Vivo.

Vivo średniak z 5G

Vivo średniak z 5G

Chiński producent smartfonów Vivo na początku września potwierdził, że pracuje nad smartfonem, który będzie napędzany przez Exynosa 980. Razem z Samsungiem zaplanowali na jutro konferencję prasową w Pekinie, gdzie prawdopodobnie będzie miał on swoją premierę. Oczywiście możliwe, że jutro doczekamy się jedynie zapowiedzi tego urządzenia. Według plotek mowa tutaj jest o Vivo X30. Ten wedle plotek ma być naprawdę dobrze wyposażonym smartfonem. Jednak osoby, które czekają na naprawdę taniego smartfona z 5G mam złą wiadomość. Wedle przecieków jego cena ma się zaczynać od równowartości 2000 zł. Z drugiej jednak strony wciąż jest to bardzo mało jak na smartfon 5G. Oczywiście możlwe, że chodzi o zupełnie inne urządzenie.

Zobacz też: Diablo 4 nie popełni błędów Diablo 3 – nowości i zmiany

Warto przyjrzeć się jednak temu, co jest pewne. A mianowicie układowi Exynos 980. Jest on zbudowany na podstawie procesu technologicznego FinFET 8 nm. Jest to jednostka ośmiordzeniowa z dwoma wydajnymi rdzeniami Cortex-A77 i sześcioma Cortex-A55. Za przetwarzanie obrazu odpowiada układ GPU Mali-G76 MP5. Procesor ten obsługuje pamięć masową UFS 2.1 i wyświetlacz o rozdzielczości do 3360 × 1440 pikseli, czyli WQHD+. Jeśli chodzi o maksymalną rozdzielczość obsługiwanego aparatu, to jest on kompatybilny z sensorem do 108 Mpix. Nie zabrakło w nim także wsparcia dla Wi-Fi 6. Jednak tym, co czyni ten układ tak wyjątkowym, jest zintegrowany modem 5G. Na temat samego smartfona więcej dowiemy się już jutro.

Źródło: Sammobile

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.