Samsung ogłosił procesor Exynos 980. Jest to pierwszy układ mobilny ze zintegrowanym modemem sieci 5G. Warto jednak pamiętać, że mimo to nie jest to flagowy układ. Należy raczej do średniej klasy. Kiedy już się spodziewaliśmy, że Samsung jako pierwszy da nam średniaka z obsługą sieci najnowszej generacji, okazało się, że ubiegnie go Vivo. Trudno jednak nazwać to wyścigiem, ponieważ obydwie firmy podjęły na tym polu współpracę. To właśnie układ Samsunga znajdzie się w najnowszym smartfonie średniej klasy ogłoszonym przez Vivo. Co ciekawe smartfon pojawi się jeszcze w tym roku.

Pierwszy średniak z 5G

Warto dodać, że będzie to pierwszy smartfon Vivo, który nie będzie napędzany przez procesor Qualcomma lub MediaTeka. Sam Samsung poczynił w tym roku duże postępy w biznesie półprzewodników. Jego procesory Exynos nie tylko zasilają jego własne telefony, ale również zostały wykorzystane w smartfonach Motorola One Action i One Vision. Teraz natomiast koreański układ trafi do Vivo.

Zobacz też: Pixel 4 wdzięczy się na filmach — w rzeczywistości wygląda lepiej?

Exynos 980 jest procesorem ośmiordzeniowym wykonanym w litografii 8 nm. Został on wyposażony w dwa wysokowydajne rdzenie Cortex-A77 o taktowaniu 2,2 GHz. Przy mniej wymagających zadaniach pracuje sześć słabszych rdzeni Cortex-A55 o taktowaniu 1,8 GHz. Za przetwarzanie grafiki odpowiada układ MP5 Mali-G76 MP5, który podobno został stworzony z myślą o grach. Procesor ten 0bsługuje pamięć masową LPDDR4x RAM i UFS 2.1 oraz eMMC 5.1. Maksymalna obsługiwana rozdzielczość wyświetlacza to WQHD+. Obsługująca podwójny aparat o rozdzielczości 20 Mpix każdy i pojedynczy rozdzielczości 108 Mpix. Chipset obsługuje również WiFi 6, Bluetooth 5.0 i GNSS. Dostępny jest również układ NPU, który współpracuje z procesorem DSP do zadań związanych ze sztuczną inteligencją i lepszymi funkcjami aparatu. Modem 5G obsługuje również sieci 4G LTE, 3G i 2G oraz zapewnia prędkość do 2,55 Gbps dla sieci 5G.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.