Google Play to oficjalny sklep z aplikacjami Androida, lecz pomimo tego wciąż można znaleźć w nim złośliwe programy. O wszystkich zagrożeniach na bieżąco informujemy was w kategorii „Bezpieczeństwo” – śledźcie ją, by uniknąć przykrych niespodzianek. W dzisiejszym artykule dowiecie się o 42 szkodliwych aplikacjach, które odnalezione zostały w Google Play. Jak działało oprogramowanie i w jaki sposób ukrywało się przed użytkownikiem?

42 złośliwe aplikacje typu Adware usunięte z Google Play

ciemny motyw sklep play google android 10

Dwa dni temu, czyli 24 października, firma ESET poinformowała nas o odkryciu 42 złośliwych aplikacji typu adware z rodziny Android/AdDisplay.Ashas, które pobrane zostały łącznie ponad 8 milionów razy. Na całe szczęście zostały już one usunięte ze sklepu Google Play. Zasada działania programów była bardzo prosta: na tablecie lub smartfonie wyświetlały one duże, uciążliwe reklamy. Przed wykryciem chroniły się jednak w bardzo interesujący sposób, a mianowicie w zakładce ostatnio otwieranych aplikacji… udawały programy Google’a lub Facebooka. Wszystkie pliki adware przechowywane były również w folderach o nazwie com.google.XYZ, co powodowało, że były one pomijane przez wiele antywirusów, programów czyszczących system, a nawet samego użytkownika.

Zobacz też: Filmy i seriale na Netflixie będzie można odtwarzać z różnymi prędkościami.

W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że firmie ESET udało się również wyśledzić twórcę złośliwych aplikacji. Okazuje się, że jest to… student pewnego wietnamskiego uniwersytetu. Firma ma już większość jego danych – możemy się tylko domyślać, w jaki sposób zostaną one wykorzystane.

Źródło: ESET

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.