NASA ujawniła dwa skafandry kosmiczne, które wykorzysta w swoim projekcie Artemis. Podzieliła się filmem wideo przedstawiającym inżyniera skafandra kosmicznego ubranego w obszerny, czerwono-biało-niebieski kombinezon. Model ten zostanie wykorzystany w przyszłości na Księżycu. Agencja przygotowała także lżejszy, pomarańczowy kombinezon. Ten ostatni jest tym, co załoga będzie nosić w drodze na Księżyc i z Księżyca. Ma on zapewnić jej przetrwanie w przypadku nagłej dekompresji statku kosmicznego. Astronauci będą mogli żyć wewnątrz kombinezonu przez wiele dni.

Nowe kombinezony kosmiczne NASA

Zaprojektowanie nowoczesnego kombinezonu kosmicznego jest jednym z wielu wyzwań, przed którymi staje NASA, wracając na Księżyc. Agencja obiecała wysłać tam ponownie człowieka do 2024 roku. Większy kombinezon, przeznaczony do użytku na powierzchni Księżyca, to Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU). Ma większą mobilność barków niż w poprzednich wersjach. To umożliwi astronautom wykonywanie bardziej złożonych zadań. Mimo to nadal wygląda to dość topornie. Astronauta noszący go walczył, aby wejść po kilku schodach i podnieść kamień. Jednak biorąc pod uwagę, że wytrzyma ekstremalne warunki panujące na Księżycu, tego rodzaju kompromisy są zrozumiałe. Warto bowiem pamiętać, że nasz satelita jest bardzo kłopotliwym miejscem. Brak atmosfery oraz niskie przyciąganie sprawia, że bardzo łatwo wzbić ponad jego powierzchnię bardzo drobny i ostry pył. Stanowi on olbrzymie zagrożenie podczas misji Księżycowych.

Zobacz też: Pixel Buds 2 – Google próbuje dogonić Apple

NASA nie tylko planuje używać tych kombinezonów na Księżycu. Zmodyfikuje je również dla przyszłych misji Marsa. I obiecuje, że kombinezony kosmiczne będą pasować do wszystkich astronautów. Taka uniwersalność sprawi, że będą mogły one być dowolnie wykorzystywane, co może być niezwykle istotne w przypadku awarii jednego z nich. Jeśli zaś chodzi o kombinezony pomarańczowe, które niestety nie są przedstawione na powyższym nagraniu, to są one znacznie mniej kłopotliwe. Ich celem jest bowiem utrzymanie ludzi przy życiu w przestrzeni kosmicznej. To jest zaś znacznie łatwiejszym zadaniem.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.