Fabryka procesorów Samsunga w Wietnamie

Samusng przedstawił Exynosa 980 – pierwszy tego typu układ z 5G

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Samsung zaprezentował dzisiaj swój pierwszy procesor ze zintegrowanym modemem 5G — Exynos 980. Układ ten różni się to od istniejących rozwiązań, które wymagają połączenia oddzielnego modemu 5G z procesorem. Istnieją pewne oczywiste zalety wyboru procesora mobilnego tego typu. Co istotne, to jest to pierwszy krok do obniżenia cen smartfonów 5G. W tej dziedzinie Samsung jest liderem. Jego Galaxy A90 5G jest obecnie jedynym nieflagowym urządzeniem z 5G.

Exynos 980

Exynos 980 jest oparty na 8-nanometrowej technologii FinFET firmy Samsung. Jest to ośmiordzeniowa konstrukcja z dwoma rdzeniami Cortex-A77 o taktowaniu 2,2 GHz i sześcioma rdzeniami Cortex-A55 o taktowaniu 1,80 GHz. Za przetwarzanie grafiki odpowiada układ GPU Mali-G76 MP5. Procesor ten obsługuje pamięci masowej UFS 2.1. Brak wsparcia dla UFS 3.0 uwypukla to, że nie jest to flagowa jednostka. Jeśli chodzi o obsługiwaną rozdzielczość wyświetlacza. to jest toWQHD+, czyli 3360 × 1440 pikseli. Procesor może obsługiwać pojedynczy aparat o rozdzielczości do 108 Mpix lub podwójny układ o rozdzielczościach 20 Mpix i 20 Mpix. Nie zabrakło także zintegrowanego układu NPU, czyli odpowiedzialnego za AI. Jest on 2,7 raza wydajniejszy od poprzednika.

Zobacz też: Aktualizacja zbiorcza Windowsa 10 już dostępna. Oto długa lista poprawek

Ponieważ oddzielny modem 5G nie będzie już potrzebny, pomoże to zmniejszyć zużycie energii i zwiększyć efektywność przestrzenną wewnątrz urządzenia. Modem ten obsługuje sieci od 5G do 2G z gigabitową prędkością transmisji danych w standardzie LTE i do 2,55 Gbps w paśmie 5 GHz. Exynos 980 otrzymuje również wsparcie dla nowego standardu Wi-Fi 6, który pozwala na zwiększenie prędkości i stabilności. Samsung obiecał, że do końca tego roku rozpocznie masową produkcję tego procesora. Więc jest dość prawdopodobne, że zobaczymy słuchawki z tym układem już na początku przyszłego roku.

Źródło: Sammobile

Sprawdź najnowsze wpisy