LG miał zaprezentować swój smartfon 5G znany jako V50ThinQ 5G już w maju tego roku, ale tak się nie stało. Później okazało się, że nieporozumienie z Qualcommem w sprawach licencyjnych było odpowiedzialne za opóźnienie. Producent modemów i LG osiągnęli teraz porozumienie, które daje koreańskiej firmie dostęp do technologii Qualcomma dotyczących rozwiązań 3G, 4G i 5G.

LG wznawia prace nad 5G

LG wznawia prace nad 5G

Obecny kontrakt LG z Qualcommem wygasł w 2018 roku. LG chciał wynegocjować nowy kontrakt z producentem modemów na warunkach opartych na niedawnym orzeczeniu sądu, które zakwalifikowało Qualcomma jako monopolistę. Jednak ten złożył odwołanie od wyroku w sprawie ochrony konkurencji. Dlatego też nie chciał negocjować na tej podstawie. Odwołanie to mogło zostać przedłużone, a tym samym zmusić LG do zawarcia niekorzystnej umowy z firmą. Z tego powodu, LG wszczął kolejny proces sądowy w USA. Sprzeciwia się w nim decyzji producenta podzespołów o uchyleniu orzeczenia o przeciwdziałaniu praktykom ograniczającym konkurencję i nadużywaniu pozycji dominującej. W części skargi sądowej czytamy:

Jeśli Qualcomm nie będzie uczestniczyć w negocjacjach z LG Electronics zgodnie z nakazem sądu, firma nie będzie miało innego wyjścia, jak zawrzeć ponownie umowy licencyjne i dostawy na warunkach Qualcomma.

Zobacz też: Algorytm YouTube’a dał ciała… i pomylił roboty ze zwierzętami

Najwyraźniej obie firmy zgadzają się na warunki oparte na orzeczeniu sądu antymonopolowego. Jednak nie możemy powiedzieć, jak wpłynie to na negocjacje pomiędzy Qualcommem i innymi producentami urządzeń 5G. Warto również zauważyć, iż producent modemów 5G osiągnął podobny kontrakt na dostawę sprzętu i licencjonowanie patentów z Apple, jednym ze swoich kluczowych klientów.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.