Kod śledzący w zdjęciach z Facebooka. Jeśli je pobierasz, to jesteś śledzony

Kacper Kościański Newsy 2019-07-15

Facebook to obecnie najpopularniejszy portal społecznościowy. Nie da się ukryć, że firma Marka Zuckerberga jest cały czas w centrum uwagi, jednak to nie do końca powód do dumy. O Facebooku jest cały czas głośno głównie za sprawą afer, które go dotyczą. Wygląda na to, że właśnie jesteśmy świadkami wybuchu kolejnej. Pobierasz zdjęcia z Facebooka? Jesteś śledzony.

Zdjęcia z Facebooka z dodatkiem kodu śledzącego

jak zagrozić facebookowi

Facebook wyłapał właśnie ogromną karę pieniężną za aferę z Cambridge Analytica. W zasadzie ogromna to ona jest, ale dla nas, zwykłych ludzi. Dla Facebooka to raczej marne grosze. Mowa konkretnie o 5 miliardach dolarów, czyli ok. 19 miliardach złotych. Wygląda jednak na to, że wkrótce popularny portal może zostać zmuszony do zapłaty kolejnej sumy. Wszystko przez odkrycie Edin Jusupovic, eksperta od cyberbezpieczeństwa, który zauważył, że do zdjęć na Facebooku dodawany jest specjalny kod śledzący. Jeśli więc pobierasz zdjęcia z Facebooka, to jesteś śledzony.

Zobacz także: Uważaj, gdzie podajesz dane swojej karty. Co najmniej 17 tysięcy stron internetowych jest zainfekowanych

Jusupovic dodał, że Facebook może potencjalnie śledzić zdjęcia poza swoją platformą z „niepokojącym poziomem precyzji” co do tego, kto pierwotnie umieścił je na jego serwerach. Co więcej, aktualnie istnieje kilka bardzo zaawansowanych technik dyskretnego „wstrzykiwania” danych do zdjęć, więc jeśli Facebook odpowiednio do tego podejdzie, to nikt nie będzie mógł mu niczego udowodnić. Celem całego przedsięwzięcia jest podobno kojarzenia ludzi między sobą – jeśli więc np. osoba A opublikowała kilka takich samych zdjęć, co osoba B, to Facebook pokaże im obu te same reklamy. Przerażające, ale prawdziwe.

Źródło: techstartups


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x