Amerykańskie firmy będą mogły wznowić współpracę z Huawei w ciągu kilku tygodni

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-07-15

Zgodnie z przeciekami powołującymi się na wyższego urzędnika amerykańskiego, Stany Zjednoczone mogą zatwierdzić licencje dla firm na wznowienie działalności z chińskim gigantem Huawei w nadchodzącym tygodniu lub dwóch. Przełom w tej sytuacji następuje po tym, jak prezydent USA Donald Trump ogłosił na konferencji prasowej szczytu G20, że firmy amerykańskie mogą kontynuować współpracę z Huawei, o ile sprzęt nie zagraża bezpieczeństwu narodowemu.

Już niedługo firmy z USA wznowią współpracę z Huawei

firmy z USA wznowią współpracę z Huawei

Huawei, jest największym na świecie producentem sprzętu telekomunikacyjnego. Został on dodany do Listy podmiotów przez Departament Handlu USA w maju tego roku. To skutecznie zakazało firmom z siedzibą w USA dostarczania mu nowych, wyprodukowanych w USA towarów i usług. Chyba że uzyskają one specjalną licencję, której prawdopodobnie by odmówiono. Odwrócenie decyzji o zakazie Huawei przez Trumpa i szybkie wdrożenie tego samego przez Departament Handlu sugeruje, że Stany Zjednoczone kłaniają się lobbingowi swoich rodzimych przedsiębiorstw i naciskom ze strony chińskiej polityki. Zgodnie z raportem, z 70 miliardów dolarów, które Huawei wydał na zakup komponentów w 2018 roku. Z tego około 11 miliardów dolarów trafiło do firm amerykańskich, w tym Qualcomma, Intela i Micron Technology. Amerykańskie firmy mogą obecnie sprzedawać towary w celu utrzymania istniejących sieci i dostarczania aktualizacji oprogramowania do istniejących telefonów Huawei.

Zobacz też: Kupno Essential Phone to jak wygrać na loterii – kolejna aktualizacja to potwierdza

Zakazuje się im jednak dokonywania nowej sprzedaży towarów i usług wyprodukowanych w Ameryce. Rzecznik Huawei powiedział:

Ograniczenia dotyczące listy podmiotów powinny zostać całkowicie usunięte, a nie licencje tymczasowe stosowane wobec dostawców z USA. Huawei nie został uznany za winnego żadnego istotnego wykroczenia i nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa cybernetycznego w żadnym kraju. Więc ograniczenia te są bezzasadne.

Urzędnicy Stanów Zjednoczonych wyjaśnili, że nowa polityka pozwoli na sprzedaż niewrażliwych technologii łatwo dostępnych za granicą. Oczywiście tylko pod warunkiem, że bezpieczeństwo narodowe będzie chronione. Powtórzyli jednak również, że Huawei pozostaje na liście podmiotów, a ulga będzie miała charakter tymczasowy. Nadal nie jest jasne, którym produktom zostaną przyznane licencje. Poza tym Stany Zjednoczone toczą się sprawy przeciwko chińskiemu gigantowi. Twierdzą one, że ukradł amerykańską własność intelektualną i naruszył sankcje wobec Iranu. Stany Zjednoczone podjęły również działania lobbingowe. Wszystko to, żeby przekonać swoich sojuszników do utrzymania Huawei z dala od infrastruktury telekomunikacyjnej nowej generacji 5G.

Źródło: Gizmochina


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x