TSMC, Tajwański producent chipów ogłosił, że jego dostawy do Huawei nie zostały dotknięte niedawnym zakazem Stanów Zjednoczonych. Jednak to, czy samo Huawei będzie nadal produkować układy ARM w przyszłości, pozostaje kwestią otwartą. W czwartek TSMC oświadczył, że nowe amerykańskie ograniczenia wobec firm zagranicznych, które stanowią wysokie ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego USA, nie wpłyną na jego dostawy do chińskiej firmy Huawei. Komentarz został wygłoszony przez rzeczniczkę Elizabeth Sun na sympozjum technologicznym TSMC 2019 w tajwańskim centrum technologicznym Hsinchu.

TSMC nie porzuci Huawei

TSMC Huawei

Przed ogłoszeniem, TSMC oświadczyło, że i tak będzie nadal zaopatrywać Huawei, ale że oceni również wpływ nowego rozporządzenia prezydenta Donalda Trumpa. Decyzja, która umożliwiła wprowadzenie tych ograniczeń, nie dotyczy konkretnie Huawei. Jednak wiele firm z branży uważa, że rząd USA przekazał ją specjalnie w celu dotarcia do Huawei, jak również do innych firm chińskich. Mimo to Huawei może nie być w stanie zaprojektować tych układów dla TSMC bez zmiany architektury z ARM.

Zobacz też: Kolejna wizja wyglądu Galaxy Note10 – czy Samsung zmierza w dobrą stronę?

Nawet jeśli zakaz zostanie ostatecznie uchylony, to Huawei nie będzie w stanie przez pewien czas pracować nad rdzeniami procesorów następnej generacji. Może to oznaczać, że będzie miał duże zaległości względem rywali. Huawei mógłby także porzucić ARM i wybrać bardziej otwarte rozwiązania. Dobrą alternatywą może się okazać architektura open source RISC-V. Została ona już przyjęta przez niektóre duże firmy, takie jak Nvidia i Western Digital. Dwie inne opcje mogą obejmować OpenPower lub MIPS ISAs, które również zostały otwarte w ostatnich latach. Jednakże Huawei będzie również musiał dokładnie przeanalizować ich licencje i amerykańskie prawo w tym zakresie.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.