Chrome OS nie należy do najpopularniejszych systemów operacyjnych w Polsce. Mimo to ma grono swoich zwolenników, do których zresztą sam należę. Oczywiście jestem daleki od twierdzenia, że może on z powodzeniem zastąpić inny, dowolny system operacyjny na komputerach osobistych. Po prostu w konkretnych przypadkach, jak na przykład pisanie spełnia on swoje zadanie z nawiązką. Dodatkowo jest niezwykle lekki, dzięki czemu nawet stosunkowo słabe urządzenia działają na nim bardzo dobrze.

Aplikacje Chrome OS ze wsparciem VPN

chrome os vpn

Jedną z bardziej skomplikowanych części integracji aplikacji dla systemu Android z systemem operacyjnym Chrome OS był dosęp do sieci. Trochę czasu zajęło dostosowanie sieci VPN działającym na systemie operacyjnym od Google do aplikacji dla systemu Android. Na szczęście, wsparcie VPN dla aplikacji działających w kontenerze Linuksa już dotarło. System operacyjny Chrome OS 76 (obecnie w dziale Dev/Canary) pozwala wreszcie aplikacjom Linuksa działać pod dowolną siecią VPN, niezależnie od tego, czy jest to aplikacja dla systemu Android, czy też rozszerzenie Chrome. Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, przeglądarka Gnome Web na Linuksie działa przez serwer VPN w Kanadzie ustanowiony przez aplikację ProtonVPN dla systemu Android.

Zobacz też: Pierwszy przeciek sugeruje, że Galaxy Note10 Pro zadebiutuje ze sporą baterią

Dzięki temu bezpieczeństwo urządzeń działających pod kontrolą Chrome OS znacznie wzrośnie. Ponadto znajdą one znacznie szersze zastosowanie w biznesie. Nie należy także zapominać o tym, że dostęp do VPN, zwłaszcza w Europie może okazać się w przyszłości niezbędny, biorąc pod uwagę dążenia władz UE do cenzury internetu.

Źródło: Androidpolice

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.