Firefox upora się z prośbami o wysyłanie powiadomień

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-04-02

Na pewno dobrze znacie taką sytuację: pierwszy raz odwiedzacie jakiś portal i dostajecie masę powiadomień, w tym takie o wysyłaniu powiadomień. Nieopatrzne wyrażenie zgody przynosi natomiast tony spamu i konieczność wyłączenia ich w ustawieniach przeglądarki.

Firefox blokuje prośby o wysyłanie powiadomień

firefox powiadomienia

Mozilla także dostrzega ten problem. Dlatego też w najnowszej wersji ich testowej wersji przeglądarki zastosowali mechanizmy, które blokują pojawianie się powiadomień tego typu na portalu. Według danych zebranych przez Mozillę w grudniu i styczniu mniej niż trzy procent zgłoszeń wysłanych do użytkowników Firefoksa zostało rozpatrzonych pozytywnie. Większość z nich została zignorowana, a prawie co piąty użytkownik natychmiast opuścił stronę, która wysłała takie zapytanie.

Zobacz też: Tapety i czarny motyw w Chrome! Dominacja przeglądarki się skończy!

Do 29 kwietnia Firefox Nightly będzie wyświetlać powiadomienia dopiero po kliknięciu lub wpisaniu zapytania przez użytkownika na stronie. Od 15 kwietnia na pasku adresu pojawi się również ikona wskazująca, że strona chce wysyłać powiadomienia. Mozilla przyznaje, że nie jest to zbyt eleganckie rozwiązanie problemu, ale celem Firefox Nightly jest jedynie przetestowanie funkcji pod względem skuteczności mechaniki blokady. Jak widać, Mozilla stara się uczynić z Firefoxa jak najbardziej przyjazną przeglądarkę internetową. Na tym polu zdobycie popularności z powodu hegemoni Google jest niezwykle trudne. Warto pamiętać, że Firefox jest jedną z najpopularniejszych przeglądarek niebazujących na silniku Chromium.

Źródło: andropidpolice

x