Nie taki Huawei straszny jak go Amerykanie malują

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-02-18

Stany Zjednoczone oficjalnie zakazują używania sprzętu Huawei w przyszłych sieciach 5G. W USA zakazano już rządowego używania sprzętu chińskiego giganta. Dodatkowo mocarstwo naciska na sojuszników, aby zrobili to samo. Podstawową obawą jest to, że chińska ustawa o wywiadzie narodowym z 2017 r. może zmusić firmy do wspierania wysiłków szpiegowskich rządu poprzez otwarcie wrażliwego sprzętu na działanie służb wywiadowczych Państwa Środka.

Nawet jeśli szpieguje, to nie ma się czym martwić

Huawei nie szpieguje

Według nieopublikowanego raportu brytyjskiego wywiadu, ryzyko związane z bezpieczeństwem cybernetycznym związane z wykorzystaniem sprzętu Huawei w sieciach 5G jest do opanowania. Financial Times mówi, że dwa źródła znające treść raportu, autorstwa brytyjskiego National Cyber Security Centre, twierdzą, że istnieją sposoby na złagodzenie potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa stwarzanych przez sprzęt Huawei.

Zobacz też: Mimo przeciwności Huawei ma ambitne plany

Wnioski NCSC mogą mieć wpływ na politykę bezpieczeństwa w całej Europie. Zjednoczone Królestwo jest jedynym krajem europejskim, który jest członkiem sojuszu wywiadowczego Five Eyes, wykorzystywanego przez USA, Wielkę Brytanię, Australię, Nową Zelandię i Kanadę do wymiany danych wywiadowczych. Sojusz oznacza, że Wielka Brytania ma dostęp do informacji, których nie ma reszta Europy, co zwiększa znaczenie wniosków jej agencji bezpieczeństwa. Już wcześniej Brytyjskie służby twierdziły, że nie ma żadnych luk bezpieczeństwa w urządzeniach Huawei. Miały jednak kontynuować pracę nad dokładnym zbadaniem poszczególnych urządzeń. Co ciekawe pozostałe kraje sojuszu wywiadowczego, mimo posiadania identycznej wiedzy są sceptycznie nastawione do chińskiego giganta. Może to jednak mieć podłoże polityczne ze względu na wojnę handlową USA i Chin. W końcu na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, żeby Huawei szpiegował.

Źródło: the verge

 

x