Windows Store nie taki bezpieczny jak obiecywał Microsoft

Paweł Maretycz Newsy 2019-02-17

Sklep Microsoft Windows Store nie jest zbyt lubiany przez społeczność. Już wcześniej zdarzały się problemy między innymi z pobieraniem aplikacji, podczas którego dostawaliśmy komunikat o błędzie. Dodatkowo jest dość toporny, a i sam fakt, że należy do Microsoft odbija się na nim negatywnie, ponieważ wiele osób nie lubi tej firmy tak dla zasady.

Wirusy w Windows Store

Windows store wirusy

Microsoft twierdzi, że pobieranie aplikacji ze sklepu jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż ze strony producenta lub innych serwisów. Głównymi argumentami są wygoda, ponieważ nie trzeba szukać aplikacji w sieci, wszystkie są w jednym miejscu oraz bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę dość ubogą ofertę sklepu w porównaniu do bazy programów na Windows, pierwszy argument niewiele znaczy. Niestety drugi także upada w świetle najnowszych informacji.

Zobacz też: Ewakuacja w Apple Store. Spowodował ją… iPad

Okazuje się, że aż 8 aplikacji w sklepie Windows Store było zainfekowanych wirusami. Nie były one nastawione na kradzież danych, a jedynie na wykorzystywanie mocy obliczeniowej naszych komputerów do kopania kryptowalut na konto przestępców. O problemie wiemy dzięki firmie Symantec, która przeskanowała pod tym kątem sklep Microsoftu. I tu rodzi się kolejny problem. Sprawa nie została wykryta przez giganta, a to oznacza, że ich zabezpieczenia są po prostu mierne. Co prawda aplikacje już zostały skasowane ze sklepu, ale dopóki Microsoft nie wprowadzi poprawek do zabezpieczeń, podobnie działające programy mogą być wprowadzone do sklepu w każdej chwili. Jeśli chodzi o złośliwe aplikacje, to są to:

  • Fast-search Lite
  • Battery Optimizer (Tutorials)
  • VPN Browser+
  • Downloader for YouTube Videos
  • Clean Master+ (Tutorials)
  • FastTube
  • Findoo Browser 2019
  • Findoo Mobile & Desktop Search

Mimo że zostały już wyrzucone ze sklepu, to nadal pozostają na komputerach swoich ofiar. Jeśli więc macie którąkolwiek z tych aplikacji czym prędzej ją usuńcie. 

Źródło: symantec

x