sprzedaż smartfonów spada

Sprzedaż smartfonów spada, analitycy są zaniepokojeni

2 minuty czytania
Komentarze

Rok 2018 nie skończył się najlepiej dla gigantów. Zarówno Apple, jak i Samsung odnotowali straty spowodowane słabnącym zainteresowaniem ich smartfonami. Chińczycy radzą sobie zauważalnie lepiej, jednak ogólna tendencja wciąż jest spadkowa. Analitycy z IDC twierdzą, że 2018 był najgorszym rokiem dla rynku smartfonów w całej jego historii.

Sprzedaż smartfonów spada

sprzedaż smartfonów spada

Spadek sprzedaży w ostatnim kwartale dla całego rynku smartfonów względem poprzedniego roku wyniósł 4,9%. Co gorsza, okazuje się, że tendencja spadkowa trwa już piąty kwartał z rzędu. Cały rok 2018 względem poprzedniego odznaczył się stratą 4,1%. Ryan Reith, wiceprezes IDC Worldwide Mobile Device Trackers stwierdził wręcz, że światowy rynek smartofnów jest w rozsypce, a jedyne rynki, które odnotowały wzrost to Korea, Indonezja, Indie i Wietnam. Co ciekawe, pomimo olbrzymich wzrostów wśród chińskich marek to właśnie w Państwie Środka odnotowano największe, bo sięgające aż 10% spadki. 

Zobacz też: Baterie w iPhone – czy akcja wymiany miała wpływ na sprzedaż iPhone’ów?

IDC dopatruje się wielu przyczyn zaistniałej sytuacji. Jednym z istotniejszych jest zbyt wysoka cena nowych urządzeń, zwłaszcza tych z najwyższej półki cenowej. Kolejną, bardzo istotną kwestią jest brak innowacyjności. Klienci nie widzą sensu wymiany poprzednich urządzeń na nowsze, ponieważ te oferują niewiele więcej niż poprzednicy. Efektem tego jest wydłużenie cyklu wymiany urządzeń. Ponadto analitycy uważają, że za część problemów odpowiada rosnąca niepewność gospodarcza i polityczna.

Czy jest na to jakaś rada?

Sprzedaż smartfonów spada, a według analityków odwrócenie tej tendencji będzie możliwe, tylko jeśli producenci zaczną oferować bardziej innowacyjne urządzenia niż dotychczas, oraz bardziej wyważone ceny. Szansy dla rynku dopatrują się także w sieci 5G oraz składanych smartfonach, chociaż wprowadzenie tych technologii odbije się negatywnie na cenach. Dobrym rozwiązaniem byłyby też oferty wymiany starego urządzenia na nowe.

Źródło: IDC, purepc

Motyw