ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple baterie odszkodowanie

Baterie w iPhone – czy akcja wymiany miała wpływ na sprzedaż iPhone’ów?

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Afera ze spowalnianiem iPhone’ów odbiła się rok temu szerokim echem. Firma Tima Cooka podjęła decyzję za swoich użytkowników, a potem się z tego wycofała. Ostatecznie Apple wyjaśniło swoim klientom sytuację i zaoferowało rozwiązanie. baterie w iPhone można było wymienić w obniżonej cenie. W Polsce wyniosła ona 129 złotych, co było sporą obniżką ze standardowych 349-369 złotych, w zależności od serwisu. Promocja objęła iPhone’y, począwszy od modelu 6 po najnowsze. W kolejnych aktualizacjach systemu iOS wprowadzono tez możliwość sprawdzenia kondycji baterii w telefonie. 

Zobacz także: Samsung oficjalnie zapowiada Galaxy M i zdradza szczegóły nowej serii

Baterie w iPhone – Apple podniosło już ceny

Wbrew niektórym opiniom to nie był żaden program wymiany baterii, tak nazywamy akcje bezpłatnych napraw. W tym wypadku to użytkownik ponosił koszt wymiany – z tym, że znacznie obniżony. Już na samym początku zapowiedziano jak długo akcja będzie trwała – przez cały 2018 rok. Apple zapowiedziało jej koniec na 31 grudnia 2018 roku i tak też się stało. Potem ceny miały wrócić do wyższego poziomu. Cała sytuacja ostatecznie nie wygląda tak źle. Finalnie cena wymiany baterii w Autoryzowanych Serwisach Apple, w przypadku starszych modeli wzrosła do około 229 złotych.

Baterie w iPhone – ile ich wymieniono?

W całej akcji od końca 2017 roku do 31 grudnia 2018 roku wymieniono około 11 milionów baterii w smartfonach Apple. Amerykanie wymienili około 9 do 10 milionów akumulatorów więcej niż zwykle. Standardowo w ciągu roku użytkownicy przynoszą do serwisów około 1 do 2 milionów smartfonów w tym celu. 

Baterie w iPhone – czy wymiana miała wpływ na sprzedaż nowych modeli?

Tim Cook wymienił akcję jako jeden z powodów słabszej sprzedaży nowych modeli producenta. Prognozy na ostatni kwartał zostały dość mocno obniżone. Apple spodziewa się przychodu w wysokości $84 miliardów, zamiast planowanych około $93 miliardów. Wydaje się, że firma nie przewidziała wpływu obniżonej ceny wymiany baterii na sprzedaż nowych urządzeń. Pod tym względem decyzja wydaje się nieco nieprzemyślana, ale Apple raczej nie miało wyjścia. Ważniejsze było pozytywne wyjście z sytuacji. Konsekwencje wizerunkowe mogły się ciągnąć przez wiele lat.

Baterie w iPhone – Apple nie przewidziało skutków akcji

W lutym 2018 roku Tim Cook poinformował, że spółka z Cupertino nie zastanawiała się w jaki sposób wymiana akumulatorów wpłynie na nowe generacje iPhone’ów. Jednak jasne jest, że miała wpływ na wyniki finansowe Apple. Klienci posiadający starsze generacje urządzeń mogli przesunąć w czasie kwestię zakupu nowego modelu. Ten starszy po wymianie akumulatora działał przecież lepiej niż dotychczas. Tim Cook zaznaczył, że taka decyzja została podjęta, jako najbardziej właściwa dla klientów firmy. Wpływ jej na inwestorów spółki był w tym momencie kwestią drugoplanową. Jednak patrząc na wyniki sprzedaży iPhone’a XS czy XR, które nie są zadowalające widać, że Apple zrobi wszystko, aby taka sytuacja się nie powtórzyła.

Źródło: MacRumors

Sprawdź najnowsze wpisy