Android Q trafił do Sieci! Zobacz, co się zmieniło

Łukasz Pająk Newsy 2019-01-17

Wielu z Was z pewnością jeszcze czeka, aż producent Waszego smartfona zdecyduje się wydać Androida Pie. Niektórzy wspominają też, że czekają na Oreo. Tymczasem nadchodzi Android Q ze swoimi nowościami. Na Google I/O 2019 lub chwilę wcześniej, Amerykanie zapewne oficjalnie wydadzą nowy system w wersji dla deweloperów. Jednak już dzisiaj do Sieci trafiła wczesna wersja tego systemu, więc przyjrzyjmy się nadchodzącym zmianom.

Nowości i zmiany w Android Q z bardzo wczesnej wersji porównany z Android Pie

Tak, tak, pojawia się ciemny tryb w Android Q! Dla wielu osób nie jest to nic nowego, ale natywne wsparcie ma pozwolić aplikacjom automatyczne ustawianie się w tej kolorystyce. Pojawia się też nowy system uprawnień, co tak naprawdę najbardziej zaznacza się w Android Q. Tak naprawdę na każdym kroku możemy szczegółowo nimi zarządzać, a także weryfikować, która aplikacja korzysta z danego modułu. Nie zabrakło też mniejszych nowości jak na przykład wbudowana funkcja nagrywania ekranu czy też możliwość usuwania powiadomień tylko poprzez przesunięcie w prawo.

Zobacz też: YouTube zaczyna działać w tle!

Przypominam, że powyższa prezentacja bazuje na naprawdę wczesnej wersji Androida Q. Wszelkie zmiany i inne nowości jeszcze będą dodawane, aczkolwiek widać w jakim kierunku Google chce zmierzać w tym wydaniu Robocika. Niewątpliwie bezpieczeństwo naszych urządzeń mobilnych jest istotne, choć obawiam się, że funkcja informowania o wykorzystywaniu poszczególnych uprawnień może zostać szybko ominięta.

Źródło: XDA Developers • s90

  Jak myślicie? Q będzie wydany też na s8?

  • Patryk Kala

   raczej nie ma co się na to nastawiać. Samsung nie woli żebyś kupił następny telefon.

 • 0001

  Niech zrezygnują z tego śmiesznego przycisku oraz strzałki wstecz na rzecz gestów jak w Huawei!

  • tehmal

   te geste to lipa :> nie da się tak sybko używać smartfona jak ze prziciskami na ekranie u dołu.

   • cherrz

    Właśnie powiedziałbym, że z gestami używa się szybciej, a już na pewno wygodniej. Tyle że ja mówię o tych gestach na Oneplusie, na Huawei nie koezystalem.

 • 0001

  Niech zrezygnują z tego śmiesznego przycisku oraz strzałki wstecz na rzecz gestów jak w Huawei!

 • luqi

  Z jednej strony bezpieczeństwo a z drugiej śledzi nas sam google.
  Czyli zmieniamy dajmy na to nieznanego wirusa szpiegującego na dobrze znanego wujka google a więc wiele w kwestii prywatności się nie zmienia

  Bardziej ciekawi mnie czy wprowadzą renderownie UI vulkanem jak kiedyś było w przeciekach i inne ciekawe funkcje

  • Takaszi

   Śledzenie Google ma dwa końce, jak każdy kij (poza procą, ona ma trzy), ja kiedyś na miesiąc wyłączyłem personalizację i te reklamy które mnie zalały to zgroza. Wolę znanego „pasożyta” niż przypadkowego złodzieja. Takie czasy.

   • Dawid Sikora

    jak to mowia: „wszyscy kradna” 🙂x