Ciemny motyw w Androidzie Q stał się niemalże faktem!

Łukasz Pająk Newsy 2019-01-07

Tak, tak, wielu z Was z pewnością jeszcze czeka na aktualizację do Androida Pie, ale Google nie może zwlekać z rozwojem tego systemu. Amerykanie wszystkie swoje urządzenia już dawno zaktualizowali i pracę nad Android Q trwają pełną parą. Z pewnością na tegoroczny Google I/O dowiemy się więcej na temat samego systemu, choć jeszcze nie poznaliśmy szczegółowego harmonogramu. Niemniej już możemy z niemalże 100% pewnością potwierdzić, że Android Q natywnie będzie obsługiwał ciemny motyw.

Ciemny motyw może być najważniejszą nowością w Androidzie Q!

ciemny motyw google

W zeszłym roku Google zdało się odkryć, czym jest ciemny motyw. Firma wielokrotnie zaznaczała przewagę stosowania ciemnych barw nad jaskrawymi, co było dla nas wiadome od kilku lat — potwierdzają to na przykład testy ciemnych trybów przedstawione przez Adama. Niemniej już to zwiastowało, że Amerykanie szykują coś więcej. Nie bez powodu mówią tak dużo o budowaniu interfejsu w ten sposób, aby samemu tego nie wdrożyć. O ile wcześniej mogliśmy domniemywać, tak teraz poznajcie plany Google odnośnie do Androida Q:

google android q ciemny motyw

Za sprawą postu umieszczonego przez naszego rodaka i pracownika giganta z Mountain View, Łukasza Zbyluta na Chromium Bug Tracker, wiemy już, że Google szykuje natywne wsparcie dla ciemnego motywu w Androidzie Q. Jeśli chcielibyście zajrzeć samemu do powyższego wątku, to niestety ten został już ukryty. Jednak w Internecie nic nie ginie i tym sposobem wiemy, że firma będzie napierać na deweloperów, aby ci integrowali swoje aplikacje ze wsparciem dla ciemnego trybu w systemie.

Zobacz też: Czy Samsung Galaxy S10 Plus będzie duży? Oto jego nietypowe zestawienie.

Jakby nie patrzeć, od razu przypomina się „klasyk”, czyli lepiej późno, niż wcale. Google, po kilku latach wybielania Androida, w końcu pozwoli fanom ciemnych motywów na wprowadzenie go w całym systemie i domyślnego wymuszania w kompatybilnych aplikacjach.

Źródło: Android Police • Borys Chajdas

  Ale chyba większość tutaj nie dostrzega różnicy między motywem systemu (ustawienia i parę systemowych apek) a globalnym przełącznikiem który będzie wpływał na wszystkie (wspierające go) aplikacje. Na pewno chociaż w małym stopniu wpłynie to na deweloperów. Po jakimś czasie będzie można liczyć, że spora część aplikacji będzie zawierać ciemny motyw co dziś jest rzadkością (i trzeba grzebać w ustawieniach każdej aplikacji). Myślę, że to jest główny powód z którego warto się cieszyć, to, że systemowe ustawienia staną się ciemne to tylko dodatek – który tak jak mówicie jest już obecny od dawna chociażby na moim OnePlusie.

 • stark2991

  Mam ciemny motyw od producenta i nie korzystam. Co mi po ciemnym, mało czytelnym w dzień interfejsie, skoro 80% czasu przebywam w przeglądarce, a strony internetowe są zdominowane przez biel?

 • Szamajama_Okutasi

  To będzie nowość tylko dla tych, którzy korzystają z urządzeń na czystym Androidzie, bo wiele nakładek od producentów już od dawna ma możliwość ustawienia ciemnego motywu. Jak nie od razu, to przy pomocy dostępnych do ściągnięcia motywów.

 • k3rnel-pan1c

  Od dawna jest to w customach. Od niedawna w najmocniejszych telefonach Samsunga. 🙂

 • Xanth
 • Xanth

  Yyy, serio? W LOS 15.1 jest wybór jasny/ciemny, nie ma tego w A8?

 • pimpim

  10 lat ciężkiej roboty żeby ogarnąć ciemny motyw. Z tej okazji nową wersję androida trza wypuścić. 😂

  • Łukasz Pająk

   Jeśli się pojawi teraz, to nie będę narzekał ;). Chociaż… OnePlus oferuje to od niemalże początku.

   • Łukasz Bik

    czytam i nie wierze ze nie wszyscy to maja jeszcze #OP6T

   • Kingpl

    Praktycznie każdy producent z nakładką od dawna oferuje ciemne motywy, a jego brak to jedna z najbardziej drażniących rzeczy w Pixel 3

  • No i będzie jako „killer feature” w najnowszym Andku xD
   Nowości takie, że śmiech na sali 😉

   • Mateusz Felczak

    A i tak jego udział w rynku będzie na poziomie 3% w rok po wypuszczeniu aktualizacji

    • Michał

     Ja bym stawiał na 0.3%.x