Oto przyszłoroczna moda na wycięcia w wyświetlaczu – czy właśnie tego oczekujemy?

Łukasz Pająk Newsy 2018-10-18

W tym roku zostaliśmy przez niemalże każdego producenta obdarowani wycięciami w wyświetlaczu. Nie da się ukryć, że już przywykliśmy do nich, choć niektóre firmy wciąż pokazują, co to znaczy „zły notch”. Od razu na myśl przychodzi mi Xiaomi, które w między innymi Mi 8 i Pocophone F1 sprawiło, że straciliśmy ikony powiadomień. Niemniej dążenie do minimalizacji ramek, więc też wspomnianych wycięć wciąż trwa. Nadchodzi nowa technologia, więc też nowe trendy na wycięcia w wyświetlaczu.

Wycięcia w wyświetlaczu będą zdecydowanie mniejsze

Jak podaje Ice Universe, na przyszły rok szykowana jest nowa technologia notchy. Wszystko sprowadza się do wycięcia otworu na sam aparat, który z każdej strony ma otaczać ekran. Jest to niewątpliwie rozwinięcie tego, co na samym początku pokazał Essential Phone, a teraz kontynuuje chociażby Oppo i niedługo OnePlus 6T. Autor powyższego tweeta zadaje słuszne pytanie – które miejsce jest najlepsze? W mojej opinii centralnie umieszczony otwór ma szansę dać największe pole do popisu producentom i programistom. Dostosowanie Androida do unikania rogów może nie być takie łatwe, a dla niektórych niekoniecznie musi być ładne. W końcu przed premierą Mi Mix 2S pojawiały się grafiki, które pokazywały podobne rozwiązanie, ale z całkowitym wycięciem ekranu w tym miejscu.

Zobacz też: Już dziś możesz sterować domem za sprawą polskiego systemu.

Pojawia się też dodatkowe pytanie – czy to będzie moda dla wszystkich czy też tylko topowe modele będą stosowały takie rozwiązania? Jakby nie patrzeć, równie dobrze to najsłabsze modele, bez dodatkowych czujników i aparatów mogą się wpasować w ten trend.

źródło: Reddit, Twitter • Adam

  Lepsze to niż ten idiotyczny nocz. Jednak lepiej albo ukryć to pod ekranem (tzn. znaleźć na to sposób) albo pozostawić jednak u góry, nad ekranem…

 • 0001

  No tak teraz wycięcia w ekranie są ….straszne ,obrzydliwe ,niewyobrażalne ,okropne, totalny kataklizm…. Czy wy jesteście normalni??? !!! Jeśli macie Brak zajęcia pozamiatajcie chodnik bo liści przybywa. Ech

 • Takaszi

  dobrym rozwiązaniem wydaje się smartfon bez kamerki do durnego sam……..ek . Dodatkowy mały ekran e-ink na pleckach i możliwość pstrykania sam……ek z głównych aparatów to niezły pomysł. dodatkowo na takim ekraniku mogły by pojawiać się powiadomienia jak leży na biurku, twarzą w dół.

 • łukasz Jedryszczyk

  Najlepiej na środku telefonu niech będzie 😀

 • ziele

  Dla mnie kamerka z przodu ma tylko jedno zastosowanie – samsungowe smart stay. Gdyby nie to, kamerkę mogliby całkiem zlikwidować bo zdjęcia z nich są gówniane.

  • variete

   I to mnie właśnie zastanawia… Dlaczego zdjęcia z przednich kamerek, są tak kijowe? W porównaniu do tych z tylnej, to jakaś masakra – różnica jest między co najmniej 3-4. generacjami. Rozumiem, że oszczędność, ale żeby aż taka? I żaden z gigantów nie pokusił się, żeby do swoich flagowców włożyć na przód taki sam aparat jak na tył (pomijając kąt widzenia)?
   Ktoś zna sensownego wyjaśnienie tej różnicy w jakości przód – tył?

   • ziele

    Sensor jest dużo mniejszy, soczewka również, bez AF i taki jest efekt. Inaczej musiałbyś mieć ramkę 1cm od góry i wystająca szybkę aparatu nad powierzchnię ekranu.

 • Szymon L

  Wygląda jakby mucha-gigant nasrała.

 • Marcin Pawlak

  Cóż za debilna moda.

  • Siekiera

   No niestety moda rządzi…tak jak wmówili ludziom, że trendy jest wygląd na drwala i nagle na ulicach pojawił się wysyp brodaczy w franelowych koszulach, potem moda na tatuaże i na ulicach znowu wysyp ludzi w tatuażach, potem moda którą wmówił ludziom Jacyków, tak zwana moda na ,,rumuna” czyli mały kapelusik alla rumun, obcisłe kalesony w kolorze żółtym i zbyt krótka marynarka koniecznie w innym kolorze niż kalesony, no i znowu wysyp takich gości na ulicach…plusem tych wszystkich ,,trendów” jest to, że moda szybko przemija i mam nadzieję, że podobnie jak notchami, to i ta przeminie i tylko trzymać kciuki aby tylko nie wymyślili czegoś jeszcze bardziej durnego…

   • variete

    w franelowych

    we flanelowych

    wysyp ludzi w tatuażach

    z tatuażami

    ,,rumuna”, ,,trendów”

    Polski cudzysłów otwierający, to nie są dwa przecinki. Jeśli chcesz już pisać poprawnie (zamiast jak wszyscy – stosować tylko prosty górny), to zmień sobie mapę klawiatury i podstaw w odpowiedniej kombinacji normalny cudzysłów („). Jak już to zrobisz, to pamiętaj także o dodaniu prawidłowego górnego (zamykającego), bo ten ze standardowej mapy, też nie jest poprawny (” vs. ”).

    • Siekiera

     Napiszę krótko. Spierdalaj pseudo-korektorze i nie życzę sobie, abyś kiedykolwiek ingerował w mój tekst i poprawiał w nim moje błędy. Nie mam tytułu doktora nauk, ale staram się w miarę pisać poprawnie, a że nie zawsze mi wychodzi? To jest forum dla wszystkich, także dla tych, co robią błędy, bo często ważniejsze jest, to co ktoś napisał z sensem, mimo że z błędem niż bez błędu i przy okazji bez sensu.

     • Polish Onion

      Wolny kraj. Nie pasuje Ci? To wypierdalaj.

     • Siekiera

      Tak, napisałem spierdalaj, ale chodziło mi o to, że gość łazi po forach nie wnosząc nic do dyskusji, a denerwuje większość udając korektora, i potrafi zniszczyć każdą ciekawą dyskusję tym wpier,alaniem się ze swoimi mądrościami i czekającym tylko na czyjś błąd ortograficzny.

     • variete

      denerwuje większość udając korektora

      Nie udaję korektora, tylko przypominam, czego się nie nauczyłeś, łamago umysłowa. 🙂

      potrafi zniszczyć każdą ciekawą dyskusję

      Zniszczyłem twoją „ciekawą” dyskusję? Co niby w niej ciekawego było? Że strugasz mądralę, nie potrafiąc się nawet poprawnie wysłowić? 😀 Zabawnyś…

     • Siekiera

      Chyba jednak to Ty musisz iść do szkoły, bo widzę, że nie zrozumiałeś to, co napisałem. W takim razie zrobię specjalnie dla Ciebie wyjątek i powtórzę jeszcze raz…wypier.alaj pseudo-korektorze.

     • variete

      nie życzę sobie, abyś kiedykolwiek ingerował w mój tekst i poprawiał w nim moje błędy

      Widzę, że łatwo wywołać frustrację u niedouczonego durnia. „Nie życzyć”, to ty sobie możesz, tępaku.

      To jest forum dla wszystkich, także dla tych, co robią błędy

      Chodziłeś do szkoły? To pisz tak, jak się w niej nauczyłeś! Nie nauczyłeś się? To parafrazując twój szczeniacki ton: „wypierdalaj do szkoły, tępy tłuku”!

 • Darkness

  Vivo NEX S pokazało najlepsze rozwiązanie, a oni dalej wymyślają jakieś gówna… Oczywiście ta opcja jest lepsza od tzw. notcha, ale po co wymyślać?

  • stark2991

   Wysuwany moduł też ma wady, np. trwałość i podatność na uszkodzenia.

   • variete

    Trwałością niech się martwią niedorozwinięte emocjonalnie tumany, które muszą robić sobie kilkanaście selfie dziennie. Normalny człowiek użyje tego może ze 3×. Raz gdy będzie chciał zobaczyć jak to działa, drugi raz, gdy pokaże ciekawskim znajomym, a trzeci raz, gdy nawalony wpadnie na pomysł, żeby zrobić zdjęcie sobie i jakimś ekstra laskom, które będą się do niego przytulać. 🙂
    Jedyny problem tego rozwiązania jaki widzę, to brak wodoszczelności.

    • stark2991

     Mechanizm ma swoje wady, ale masz rację, dla kogoś kto nie cyka selfie taki telefon jest idealny

     • Darkness

      Żywotność takiego rozwiązania to podobno 50.000 wysunięć aparatu, tylko „insta girl” mogłyby tyle nabić 😀

     • stark2991

      Żywotność niebieskich diod w panelu OLED to co najmniej 20 tysięcy godzin, a ekrany wypalają się po 1-2 tys. 🙂
      Te 50 tys. to dużo, ale znacznie wcześniej moduł może zacząć działać gorzej.

    • Darkness

     Wodoszczelność może przy tym rozwiązaniu być o ile nie będziesz robił selfie pod wodą, wystarczy wstawić uszczelkę taką jak przy tackach na kartę SIM. Nie wiem czy Vivo NEX S ma taką uszczelkę w tym aparacie, ale jest to do zrobienia przed producentów.

    • LCD

     Zapominasz o odblokowaniu twarzą do czego jest potrzebna przednia kamera i czujniki. Wtedy ilość wysunięć rośnie dramatycznie.

 • @rtur

  Nigdy nie byłem wrogiem ramek, dlatego nie przeszkadzałaby mi mała belka na górze i dole dla symetrii.

  • Xiaomi Redmi Note 5 byłby dla ciebie idealny, a z droższych modeli to najnowsze Samsungi.

 • Damian Kaczmarek

  Za głośnik do rozmów może robić cały wyświetlacz a czujnik zbliżeniowy można upchnąć na kancie górnej ramki.

  • pilon2

   A gdzie czujnik światła zastanego?

 • stark2991

  Jak dla mnie aparat na środku zdecydowanie bardziej rzuca się w oczy niż te na rogach.
  A tak na marginesie to pierwszy smartfon z tego typu rozwiązaniem możemy ujrzeć jeszcze w tym roku, a będzie nim Oppo R19 – rendery wskazują właśnie takie rozwiązanie. Jak dla mnie bomba, wizualnie zdecydowanie łatwiejsze do zaakceptowania niż notch, oby tylko nie ucierpiała funkcjonalność, bo gdzie dioda powiadomień, czujniki i głośnik?

  • Łukasz Pająk

   Dioda powiadomień raczej w formie always on display, czujniki, jak w dotychczasowych, rozsuwanych modelach, głośnik na górnej krawędzi . Na Oppo R19 nie za wcześnie? Wydaje mi się, że dopiero w przyszłym roku go pokażą.

   • stark2991

    AoD jest słabe.
    A czy R19 wyjdzie w tym roku to nie wiem, ale skoro są pierwsze przecieki to przed końcem roku mogą go pokazać, albo zaraz na początku następnego. W każdym razie wkrótce.

    • Vatri91

     Są przecieki z materiałami promocyjnymi, ale data jest oznaczona na 03.2019, wiec trochę jeszcze poczekamyx