Producenci są zgodni – Apple wcale nie było pierwsze z notchem! Śmiechu warte…

Łukasz Pająk Newsy 2018-05-05

W tym roku na palcach jednej ręki będzie można wymienić flagowe smartfony, których wyświetlacze nie zostały w żaden sposób pocięte. Póki co wyłącznie Samsungowi udało się tego dokonać – cała reszta wiernie naśladuje modę, której wyznawcy znikają w morzu „hejtu”. Najprawdopodobniej też HTC i Motorola nie pójdzie w stronę notcha, więc mamy trójkę wybrańców. Jednak wspomniałem o negatywnych opiniach – producenci często unikają jakichkolwiek komentarzy w takich kwestiach, ale w tym wypadku – pod takim naporem – po prostu się nie da.

Ostatnio zaprezentowanym smartfonem z wycięciem w wyświetlaczu jest LG G7 ThinQ. Smartfon nadrobił zeszłoroczne zaległości, otrzymał ciekawy system głośników i… notcha. Byliśmy świadomi tego dużo wcześniej i firma nawet starała się przedpremierowo załagodzić sytuację, ale cóż… Teraz trzeba się tłumaczyć i jedno z nich padło z ust CEO oddziału mobilnego LG, Hwang Jeong-hwan. Jednym z głównych argumentów przeciwników notcha jest naśladownictwo iPhone’a X. Wspomniany Pan przyznał, że nad takim rozwiązaniem firma myślała na długo przed Apple… Ok, zaakceptowaliśmy. Jednak to nie pierwszy taki przypadek – Huawei również oficjalnie powiedział, że rozważał wycinanie wyświetlacza, zanim stało się to „modne”.

Zobacz też: Czysty Android spodobał się Xiaomi, więc pojawi się kolejny model!

Dołóżmy jeszcze do tego Asusa, który na falę krytyki ze względu na notcha, odpowiedział, że to… my tego chcieliśmy. W tym roku osoby odpowiedzialne za światowy PR poszczególnych firm ewidentnie sobie nie radzą – na deser tylko przypomnę, że gniazdo słuchawkowe zniknęło ze smartfonów Sony, bo… psuło design.

źródło: GSMArena • Adrian Markowski

  Halo halo a sony to co? Tez omija wycięcie

 • Pt3k

  Bo nie było pierwsze ….
  Pierwszy był Essential Phone.
  Zawsze kiedy ktoś robi artykuł o kolejnym nowym fonie co ma ten notch, zawsze porównuje go do iphona.
  Notch jest upośledzony, a jak dla mnie najbrzydziej wygląda to właśnie w iphonie.

  • teges

   Może i iPhone X nie miał pierwszy go, ale przecieki, że ma być, były pierwsze, przed wszystkimi innymi telefonami z notch’em.

 • Sebosz

  O tak, jestem pewien, że tak samo jak o notchu od dawna myśleli o podwójnym aparacie ułożonym pionowo pod pojedynczą warstwą szkła…

 • Tomasz Strzelecki

  Brak gniazda sluchawkowego odrzucił mnie po wiernych latach od Sony. Mam porządne nauszne słuchawki, muzyki slucham tylko w domu, tylko FLAC, w bardzo dobrej jakości, dobrego kabla żaden blutacz nie zastąpi… No i cieszę się od roku Xiaomi 😀

  • Pabliell

   Xiaomi? Więc albo masz starszy model, albo ze średniej półki, bo od zeszłego roku Xiaomi nie pakuje złącza słuchawkowego do flagowców.

 • Jacek

  Notch nie jest zły. W końcu nie zabiera ekranu lecz przeciwnie wprowadza ekran tam gdzie go wcześniej nie było. Generalnie powiększa fizycznie dostępną przestrzeń ekranu – wywalając belkę powiadomień wyżej – tam gdzie wcześniej były głośniki i czujniki. Jestem za, szczególnie jak da się tak jak w Huawei P20 zamaskować notcha czarnym tłem. Uważam że to świetny pomysł na powiększenie ekranu – natomiast argumentacja typu „notch to zło” jest odrobinę przygłupia.

  • Tomasz Strzelecki

   Wprowadza ekran tam, gdzie wcześniej stało ZOMO 😋

  • Pabliell

   Bawiłem się trochę P20 Pro i powiem tak: przy korzystaniu w pionie notch nie jest taki zły. Jest mniej miejsca na ewentualne powiadomienia, ale nie jest tak źle. Natomiast przy korzystaniu w poziomie… O mamo… Większego dziadostwa jeszcze nie widziałem. Nie dość, że proporcja kompletnie rujnuje wszystko, to jeszcze notch zasłania część obrazu. Nie ma to jak stare dobre 16:9 z ramkami, jakby nie patrzeć – wszystko pasuje.

  • OnDaReal

   Gdyby nie istniał Mi Mix to pewnie uznałbym tak samo, że to nie notch wciął się w ekran, ale ekran wszedł na górną belkę. No ale Mi Mix istnieje i ma się dobrze. Miałem w ręce oba telefony (nie raz i nie dwa… sprzedaje między innymi telefony) i Mi Mix robi niesamowite wrażenie, wcale przy tym nie będąc mniej „bezramkowy” niż iPudełko. Osobiście znacznie mniej mi przeszkadza zachowanie prostokąta ekranu kosztem odrobinę większej ramki u dołu bo nie tracę ani piksela obrazu.

  • LukaszAang

   Na początku nie miałem z tym do czynienia i wizualnie mi się nie podobał, ostatnio byłem w sklepie,i miałem w rekach Huawei P20 pro,i troszkę się pobawiłem,ten notch jest fajny,i tak jak przedmówca pisze można go schować,mi się podoba 😊

 • stark2991

  Nawet najgłupsze wytłumaczenie jest lepsze niż brak wytłumaczenia – taką chyba dewizą kierują się osoby z działu PR tych firm.

 • Grzegorz Cisak

  Notch to zło. Bardzie wielkie zło.

 • Teth

  Cóż… Mieli swoje 5 minut na zapisanie się w historii jako pierwsi ze smartfonem z ekranem z grzywką, ale swoją okazję zmarnowali.

 • teges

  Tłumaczenia ich tak samo głupie, jak ten notch.x