notch

Irytuje Cię wycięcie – notch – w ekranie, jak w iPhonie X? Przecież tego chciałeś

3 minuty czytania
Komentarze

Notch, wycięcie w ekranie, mniejsze ramki kosztem czujników – nazywajcie to, jak chcecie, ale okazuje się, że naprawdę tego potrzebujecie. Wczoraj Michał przedstawił Wam niesamowicie oryginalne nowości z targów MWC. Wszystkie miały jeden, wspólny mianownik – wyświetlacz, jak iPhone X, czyli z charakterystycznym, ułamaniem na górze. W to miejsce wpasowywane są czujniki, głośnik, aparat i tak dalej. Jednak czy to ma sens?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że to wcale nie Apple jako pierwsze zaprezentowało „notch”. To Sharp Aquos S3 był pierwszy na długo przed premierą iPhone’a X. To nie pierwszy raz, kiedy japońska firma jest pomijana… Tyle słowem wstępu. Nie da się jednak zaprzeczyć, że to Amerykanie wypromowali takie rozwiązanie i w ich przypadku faktycznie było konieczne. W jakim celu stosuje się wycięcie? Właśnie aby móc zmieścić elementy naturalnie tam leżące. Apple po prostu musiało gdzieś umieścić osprzęt od Face ID, a chcąc mieć wyświetlacz rozlany na całym froncie to trudno o inne rozwiązanie.

Nie wszyscy kopiują Apple

O ironio… To Xiaomi nie stosuje dodatkowych czujników i zupełnie inaczej poradziło sobie z tym tematem. Aparat wylądował na dole – choć w Mi Mix 2S ma się znaleźć w prawym górnym rogu – a wszelkie czujniki trafiły na krawędzie, wraz z piezolektrycznym głośnikiem. Da się? Oczywiście, że się da, ale w przypadku chińskich podróbek mówimy o wykorzystaniu marki Apple, która – bądź, co bądź – wciąż ma ogromne znaczenie na rynku.

Asus ma dość krytyki

asus zenfone 5z 5 apple iphone x notch

Wśród urządzeń na targach MWC pojawił się również Zenfone 5 i Zenfone 5Z. Oba wyglądają identycznie, różnią się wnętrznościami. Oba też mają wycięcie w ekranie, więc firmie oberwało się na każdym kroku, że to jeden z najlepszych… klonów iPhone’a X. Firmę to zirytowało i postanowili odpowiedzieć na łamach jednego z tajwańskich portali (Liberty Times). Wszystko sprowadza się do tego, że Asus przeprowadził research i odkrył, że tego chcą ich odbiorcy. Brzmi ciekawie? Z pewnością, ale dołóżmy do tego wzmianki od redaktora wspomnianego wpisu:

  • The Verge jest „pro-Apple”, więc traktujmy ich punkt widzenia z przymrużeniem oka
  • jeśli design ma pomóc w sprzedaży to da się przeżyć krytykę w stylu „kopia Apple”
  • to dopiero początek pojawiania się podobnych smartfonów z Androidem

Z ostatnimi dwoma punktami jestem w stanie się w pełni zgodzić. Nie raz powtarzam, że dzisiejsze modele są robione na jedno kopyto – coś wyjdzie konkurencji to przerzucamy to do siebie. Też wiele razy wspominałem, że w tym roku „notch” będzie stanowił jedną z największych… rewolucji.

Zobacz też: Czy Twój producent dba o aktualizacje bezpieczeństwa?

Jak to wygląda z boku? Pomijając kwestię Asusa, a patrząc na sprawę ogólnie to „tworzymy kopię iPhone’a, jest o tym głośno, sprzedaż rośnie, ale nam się to nie podoba”. Z drugiej strony w zeszłym roku wiele osób nieprzychylnie patrzyło na wyświetlacze w proporcjach 18:9, a dzisiaj to już norma i podobnych komentarzy nie widać.

źródło: Reddit, LTN

Motyw