W związku z wprowadzeniem nowych europejskich przepisów dot. prywatności, wiele firm aktualizuje swoje regulaminy lub całkowicie zmienia zasady korzystania ze swoich usług. Najdalej posunął się Facebook, bo przeniósł swoich użytkowników z Irlandii do Standów Zjednoczonych, by zostali oni objęci obowiązującym tam prawem. Jak się okazuje, Whatsapp postanowił drastycznie zmienić swoje zasady. Od teraz korzystać z niego będą mogły tylko osoby, które skończyły 16 lat, a nie tak jak jeszcze niedawno – 13.

Po instalacji aplikacja będzie prosić o potwierdzenie wieku użytkownika (obecnie tego nie robi), ale jeszcze nie jest jasne, w jaki sposób. Taka zmiana odbije się na znaczącej ilości użytkowników Whatsappa, którzy teraz będą z niego korzystać albo nielegalnie, albo w ogóle. Jak podaje jeden z raportów, ponad jedna trzecia mieszkańców Wielkiej Brytanii korzystających z social mediów ma od 12 do 15 lat.

Zobacz także: SMS 2.0 zawitał do Polski

Nowe przepisy dot. prywatności (RODO) wejdą w życie 25 maja. Dadzą one użytkownikom więcej kontroli nad sposobem, w jaki korzystają z ich danych internetowi giganci. Taki ruch Whatsappa już odbija się echem, więc niektórzy właściciele innych aplikacji z pewnością pójdą w ich ślady. Wtedy może się okazać, że wiele młodych osób będzie korzystać z takich usług po prostu nielegalnie. Istnieje duża szansa, że Facebookowy Messenger także zostanie objęty nowymi zasadami, co mogłoby poskutkować odejściem wielu użytkowników. W Polsce Messenger jest komunikatorem numer jeden, z którego korzysta niemal każdy nastolatek – także ci poniżej 16 lat.

W naszym kraju Whatsapp nie jest specjalnie popularny, więc nowe zasady nie dotkną zbyt wielu osób. Niemniej jednak jeśli inni pójdą w ich ślady, to dla wielu sytuacja może stać się nieciekawa.

Źródło: BBC

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.