Ewidentnie to akumulatory najwolniej się rozwijają. Mimo że w niektórych kręgach ogniwa litowo-jonowe wprowadzają rewolucyjne możliwości to w przypadku smartfonów są po prostu za słabe. Do tego dochodzą kompromisy na linii pojemności baterii i grubości urządzenia. Teoretycznie chcemy coraz cieńszych modeli, a przy okazji, żeby wytrzymywały one możliwie najdłużej na jednym ładowaniu.

Niedawno Adam przedstawił Wam zestawienie tegorocznych smartfonów z podziałem na najwydajniejsze akumulatory. Porównanie bazowało na metodyce portalu GSMArena. Tym razem zobaczmy statystyki od Android Authority. Autorzy postanowili dzielić swoje testy akumulatora na różne kategorie:

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]
  • szybki test – po 90 minut podziału na przeglądaniu stron internetowych z wykorzystaniem WiFi, gry i odtwarzanie filmów
  • WiFi – ile czasu smartfony wytrzymują podczas przeglądania stron internetowych
  • Gry – jak wyżej, ale na pierwszym planie tylko gry
  • Filmy – jak wyżej, a na ekranie wyłącznie odtwarzanie różnych nagrań
  • Czas ładowania
  • Proces naładowania po 15, 30 i 60 minutach pod zasilaczem
  • Szybkość ładowania na minutę

Powyższe dane zostały przeanalizowane dla następujących uczestników zestawienia:

Mamy do czynienia wyłącznie z flagowymi modelami poszczególnych firm. Oto rezultaty:

Zobacz też: Na które smartfony najbardziej czekamy?

Niewątpliwie to Huawei zasługuje na miano zwycięzcy. Firma postanowiła nie ograniczać pojemności, a przy okazji zastosowała bardzo szybkie ładowanie. Oprogramowanie nic nie blokuje i nie zużywa nadmiernie energii – w pełni zrozumiały wybór na smartfona roku z najlepszym akumulatorem. Przynajmniej w przypadku flagowych modeli, gdyż w zestawieniu GSMArena Mate 10 Pro zajął 5. miejsce.

 

źródło: Android Authority
Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.