htc 10

Dlaczego aktualizacje mogą skrócić czas pracy na jednym ładowaniu?

2 minuty czytania
Komentarze

Aktualizacja to coraz częściej drażliwy temat. Google robi, co może, aby pozbyć się niesprzyjającej fragmentacji Androida, a producenci… czekają. Jedynie Sony można póki co pochwalić za tempo wydawania nowych wersji oprogramowania. Japończycy nigdy nie byli pod tym względem dobrzy, a tu taka miła niespodzianka. Póki co nikt się nie skarży na nowe wydania Androida na Xperiach, co również dobrze świadczy o Sony. Mimo wszystko zdarzają się przypadki, kiedy aktualizacja dodaje nowe funkcje, ale pogarsza ogólnie odczucie z użytkowania smartfona.

Niedawno okazało się, że listopadowa paczka zabezpieczeń może negatywnie wpływać na zużycie energii – usługi Play niepotrzebnie zmuszały układy do pracy na pełnych obrotach. Teraz pojawia się kolejny przykład, który został dokładnie wyjaśniony. Na pierwszy plan wychodzi HTC 10, zeszłoroczny model z najwyższej półki. Został przyjęty dobrze, aczkolwiek miał swoje wyraźne wady – wolna pamięć, problemy z aparatami. Smartfon ujrzał świat dzienny z Marshmallow, ale został zaktualizowany do Nougata i niedługo powinien otrzymać Oreo. Użytkownicy skarżą się, że czas działania smartfona na jednym ładowaniu po aktualizacji do nowej wersji Androida.

Smartfon, który nie wytrzymuje dnia na jednym ładowaniu nie można uznać za dobry. Wyjaśnienie tego problemu jest błahe. Otóż HTC postanowiło, że domyślnie 10 będzie wykorzystywać wyłącznie 2 rdzenie Snapdragona 820, które są przeznaczone do słabszych zadań. Początkowo to był 2-rdzeniowy smartfon. Aktualizacja do Nougata uaktywniła wyżej taktowane rdzenie i wyraźnie wzrosła wydajność. Przy okazji ucierpiała na tym bateria, która musi teraz do tych samych – również prostych – zadań napędzać cały układ, a nie jego słabszą połowę.

Zobacz też: Jak będzie wyglądał Samsung Galaxy S9?

To jeden z wielu przykładów kiepskiej aktualizacji. Producenci zawsze balansują pomiędzy wydajnością i wytrzymałością ogniwa. HTC to nie wyszło. Benchmarki pokazują o 45% więcej mocy, ale czy było warto?

źródło: Reddit