Nowe statystyki Androida: Gingerbread w dół, Jelly Bean w górę

Piotr Andrzejewski Newsy 2013-03-05

Google regularnie publikuje aktualne statystyki przedstawiające procentowy rozkład poszczególnych wersji Androida. Dane te zbierane są poprzez sklep Google Play, więc w założeniu powinny być stosunkowo precyzyjne. Dziś na stronie twórców Androida ukazał się nowy wykres, który pozwala na zaobserwowanie pewnych stałych tendencji.

W minionym miesiącu mieliśmy do czynienia z kontynuacją dotychczasowego trendu. Dominujący już od dłuższego czasu Gingerbread powoli traci na znaczeniu, choć wciąż pozostaje najpopularniejszą wersją systemu z wynikiem 44,2%. W tej kwestii nie możemy spodziewać się drastycznych zmian i wszystko wskazuje na to, że ta wersja Androida nie opuści tak szybko pierwszej pozycji na podium.

Na drugim miejscu uplasował się IceCream Sandwich, goszczący obecnie na 28,6% urządzeń – co ciekawe, względem poprzedniego miesiąca jego udział zmalał o 0,4 punktu procentowego. Źródeł takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się w ostatnich aktualizacjach oprogramowania dla kolejnych urządzeń.

Dość duży wzrost zaliczył Jelly Bean, który obecnie posiada 16,5% całego rynku. Nie jest to co prawda rewelacyjny rezultat, biorąc pod uwagę jak dawno zadebiutowała ta edycja Androida, jednak wzrost o prawie 3 punkty procentowe względem ostatniego okresu należy uznać za bardzo przyzwoity.

źródło: androidpolice.com • UltraAndroid

  Najlepiej jakby pozbyli się kompletnie tego Donut ,Eclair i Froyo ,Honeycomb i Gingerbread`a (2.3 – 2.3.2) . No i później coraz bardziej kasować Gingerbread`a (2.3.3 – 2.3.7) .

  • danielbudyn

   Bez przesady, mam jeszcze leciwa spice ktora oficjalnie ma eclair a teraz dziala na froyo bo potrzebna mi jest do aero, zeby tylko glupie statystyki zmienic mam nie korzystac z tego telefonu?? To jakbys kupil samochod z silnikiem 1.9 i ci zabiara silnik bo chca zeby byly tylko silniki 2.0 i wiecej….

 • Nazir

  Co by nie mówić za sprawą Samsung i aktualizacją sgs2 do JB’4.1.2 zmniejszyła się przepaść fragmentacji dużej liczby smartfonów serii Galaxy S i to z pewnością cieszy Google ale również mnie

  Galaxy S2 pod JB to teraz zupełnie inny smartfon i duży plus dla Android .
  A gdyby tak Google wymusiło na producentach zakaz stosowania nakładek i tylko wybór użytkownika co chce mieć, to była by zupełnie inna bajka dla tego systemu

 • robert1922

  zauważyłbym jedno, że ICS + JB (czyli 2 wersje, które można nazwać ,,dojrzałe”) mają razem 45,1%, czyli więcej niż leciwy GB 🙂

  • Komandosik

   To samo chciałem napisac… Wkoncu sie to normuje, ale co z tego jak teraz ma wyjsc Lime Pie ? znowu Android bedzie poszatkowany :((x