11 kwietnia 2024 roku z pewnością przejdzie do historii polskiej nauki. To właśnie tego dnia zespół KP Labs udostępnił pierwsze zdjęcia Ziemi, które wykonał Intuition–1 – polski satelita. Fotografie są zjawiskowe oraz przełomowe dla naszych naukowców.
Spis treści
Możemy być dumni! Polski satelita wykonał piękne zdjęcia Ziemi
Zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym opublikowanym przez KP Labs pierwsze zdjęcia przetworzone przez sztuczną inteligencję na pokładzie satelity Intuition–1 to rezultat zastosowania zaawansowanych algorytmów analizy danych hiperspektralnych. Te fotografie zapewniają bogatą informację o powierzchni Ziemi, uwzględniając różne długości fal świetlnych, co umożliwia precyzyjną identyfikację i analizę różnych obiektów oraz zjawisk występujących na naszej planecie.
Polski satelita Intuition–1, zaprojektowany przez zespół naukowców i inżynierów z Polski, jest jednym z niewielu satelitów na świecie wyposażonych w system obrazowania hiperspektralnego. Opublikowane przez KP Labs zdjęcia prezentują trzy miejsca, które możecie obejrzeć poniżej.
- Rezerwat przyrody Nafud al-ʽUrayq w Arabii Saudyjskiej
- Las Kalio w Burkina Faso
- Park narodowy Ahaggar w Algierii
Jak zrobiono zdjęcia? Duża w tym zasługa sztucznej inteligencji
Wspomniany wyżej system obrazowania hiperspektralnego pozwala na uzyskanie obrazów o wyjątkowej rozdzielczości spektralnej, co z kolei umożliwia dokładniejszą analizę powierzchni Ziemi oraz wykrywanie nawet najmniejszych zmian i anomalii. Dane pozyskane dzięki Intuition–1 mają zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak monitorowanie klimatu, ochrona środowiska czy kontrolowanie zasobów naturalnych.
Korzystając z jednostki przetwarzania danych Leopard (DPU) i wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego, Intuition–1 może autonomicznie wykrywać, klasyfikować i analizować różne zjawiska powierzchniowe, poprawiając dokładność i trafność dostarczanych danych. System ten, zaprojektowany w celu zwiększenia precyzji i trafności zebranych danych, oznacza znaczny postęp w technologii kosmicznej opartej na sztucznej inteligencji. Zdolność Leoparda do niezależnego przesiewania ogromnych ilości danych i identyfikowania kluczowych informacji może zrewolucjonizować zarządzanie zasobami, badania klimatyczne i wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Michał Zachara – wiceprezes Zarządu KP Labs, cytowany przez Space24.pl
Bez dwóch zdań jesteśmy świadkami historycznego momentu dla polskiej technologii kosmicznej oraz dla całej branży obrazowania satelitarnego. Udostępnienie pierwszych zdjęć przetworzonych na orbicie przy użyciu sztucznej inteligencji otwiera nowe perspektywy dla monitorowania środowiska oraz zrównoważonego rozwoju naszej planety.
Źródło: KP Labs. Zdjęcie otwierające: KP Labs / materiały prasowe
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.