Zaawansowany, futurystyczny pokój diagnostyczny z holograficznym wyświetlaczem ludzkiego ciała, obsługiwany przez dwóch techników medycznych.

Radiografia to już nie tylko zdjęcia. Nadchodzi cyfrowy przełom

4 minuty czytania
Komentarze

Koniec z klasycznymi zdjęciami RTG. Nadchodzi era dynamicznej radiografii cyfrowej, która najpewniej zastąpi tradycyjną radiografię rentgenowską. Dlaczego? Odpowiemy Ci na najważniejsze pytania.

Problemy klasycznej radiografii

Radiografia zmieniła świat medycyny w XIX wieku. W 1895 roku jej twórca, Wilhelm Conrad Röntgen, wynalazł pierwszą technikę obrazowania biomedycznego. Lata później, w uznaniu za swoje zasługi został laureatem pierwszej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie promieni nazwanych jego imieniem. Przez dekady radiografia przeszła niemałą ewolucję, czego kulminacją była radiografia komputerowa. Radiografia jest jednym z wielu narzędzi wykorzystywanych w ramach radiologii do pomocy w diagnostyce medycznej.

Standardowe zdjęcia rentgenowskie, gdzie pacjent musi zwykle pozostać w niezmienionej pozycji, nie dostarczają wielu cennych informacji o stanie pacjenta. Dzięki zastosowaniu jej dynamicznej wersji lekarz będzie mógł wykonać obrazowanie ruchu wewnątrz ciała. Jest to wyjątkowo przydatne w diagnozowaniu problemów związanych z układem mięśniowo-szkieletowym. W przypadku zwichnięć, złamań, deformacji kręgosłupa czy dysfunkcji stawów zdecydowanie lepiej sprawdzi się dynamiczna radiografia.

Dynamiczna, czyli ruszająca się!

Radiografia, zdjęcie. Prześwietlenie dłoni w pozycji z uniesionymi palcami na czarnym tle.
Fot. PixaBay

Dynamiczna radiografia cyfrowa (ang. Dynamic Digital Radiography) to zaawansowana technologia medyczna wykorzystywana w diagnostyce obrazowej, zwłaszcza w radiologii. To unowocześniona wersja tradycyjnej radiografii rentgenowskiej, pozwalająca na uzyskanie bardziej szczegółowych i dynamicznych obrazów. Taka radiografia pozwala na obserwowanie ruchu jak nigdy dotąd, przy użyciu niższych niż standardowo dawek promieniowania rentgenowskiego.

Jak działa dynamiczna radiografia cyfrowa?

Dzięki tej metodzie rejestruje się do piętnastu zdjęć radiologicznych na sekundę i odtwarza je jako pętlę. Dzięki temu umożliwiona jest obserwacja cyklu fizjologicznego oraz pojedyncze zdjęcia radiograficzne. W ramach ciekawostki serwis Konica Minolta podaje, że zdjęcia wykonywane są w formie kwadratu, a ich rozmiar może wynosić do 17 „. Co więcej, metodę zatwierdziło FDA (FDA – United States Food and Drug Administrasion), czyli jednostka „odpowiedzialna za ochronę zdrowia publicznego” i między innymi zatwierdzanie nowych technologii do wdrożeń.

Aktualizacja OnePlus zawiesza funkcję, jaką jest radiografia (RTG).
Fot. PixaBay

Dynamiczna radiografia cyfrowa i jej zastosowania

Dynamiczna radiografia cyfrowa może być stosowana między innymi w ortopedii i w pulmonologii. Dzięki tym krótkim filmikom lekarz prowadzący będzie w stanie zbadać pooperacyjne zmiany zachodzące w organizmie po przebytej operacji, badać stawy i inne struktury w spoczynku, ale i w ruchu. W kwestiach pulmonologicznych możliwe jest określenie przyczyn duszności, czy obserwowanie interakcji płuc, mięśni, kości, serca i nerwów.

Co gwarantuje dynamiczna radiografia cyfrowa? Korzyści jest kilka, a wśród nich z pewnością szybkość badania. W mniej niż 1 minutę uzyskuje się do dwudziestu sekund ruchu. Badanie może być wykonywane przez personel radiologii, na przykład technika. Nie ma konieczności angażowania lekarza. Wyniki otrzymane dzięki tej metodzie pozwalają na wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych i skuteczne planowanie odpowiedniego leczenia. Przyczynia się to do poprawy wyników terapeutycznych i skraca czas rekonwalescencji pacjenta.

Promieniowanie jest, ale nie silne

Elementem, który zwykle pojawiał się w temacie zdjęć rentgenowskich, są oczywiście promienie X, które generowane są podczas badania. Jest to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, który przyjmowany nadmiernie przez organizm może spowodować oparzenia i chorobę popromienną. W przypadku nowej metody obrazowania dynamicznego organizm naświetlany, ale o niskiej dawce. Co więcej, dynamiczna radiografia cyfrowa oferuje możliwość optymalizacji dawek promieniowania, minimalizując ekspozycję pacjenta na promienie rentgenowskie.

W zaawansowanym pomieszczeniu medycznym dwie osoby obsługują futurystyczne urządzenia do skanowania ciała; po lewej osobę poddawaną skanowaniu, po prawej ekrany wyświetlające szkielet i scaner ciała. Futurystyczna radiografia.
Fot. obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3

System, który pozwala na realizowanie zdjęć ruchomych, jest także wygodny i wszechstronny. Pozwala na wykonywanie zdjęć w pozycji stojącej, siedzącej lub na stole. Technologia ta może być z powodzeniem wykorzystywana w wielu różnych dziedzinach medycyny.

Diagnostyka podstawą leczenia

Dynamiczna radiografia cyfrowa znacząco wpływa na diagnostykę i opiekę zdrowotną pacjentów, poprawiając jakość i skuteczność diagnozy oraz optymalizując procesy leczenia. Dzięki tej technologii lekarze mogą dokładniej ocenić stan pacjenta, szczególnie w przypadkach, gdzie tradycyjne metody obrazowania mogą okazać się niewystarczające.

Film omawiający działania podejmowane w Konica Minolta Healthcare.

Analiza ruchu wewnątrz ciała pozwala na wykrycie problemów, które mogłyby zostać pominięte przy statycznych badaniach. Wspomaga proces podejmowania decyzji terapeutycznych, pozwalając na indywidualne dostosowanie leczenia do potrzeb pacjenty.

Istotnym punktem jest również minimalne obciążenie pacjenta promieniowaniem oraz fakt, że pacjenci otrzymują diagnozę w sposób szybki i precyzyjny. Dzięki temu mogą rozpocząć wcześniej leczenie, a docelowo, szybciej cieszyć się pełnym zdrowiem.

Źródło: healthcare.konicaminolta.com. Zdjęcie wyróżniające: Fot. obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3.

    Motyw