Oklo projekt budynku z reaktorem jądrowym Fot Oklo materiały prasowe

Twórca OpenAI inwestuje w nowy projekt. Po ChatGPT przyszła pora na reaktory jądrowe

2 minuty czytania
Komentarze

Sam Altman, czyli jeden z twórców OpenAI, a więc ciągle zyskującego na popularności ChatGPT, zajmuje się nie tylko rozwojem Sztucznej Inteligencji. Teraz Altman, zasiadający także w zarządzie startupu Oklo, zamierza wprowadzić go na giełdę i tym samym podnieść jego wartość. Jednak najważniejsze ma być to, co Oklo zamierza stworzyć. A są to – a jakże – komercyjne reaktory jądrowe… działające w modelu „mocno zbliżonym do potrzeb zwykłych ludzi”.

Twórca OpenAI inwestuje w reaktory jądrowe

Oklo projekt budynku z reaktorem jądrowym Fot Oklo screen ze strony internetowej firmy
Oklo projekt budynku Fot. Oklo screen ze strony internetowej firmy

Oklo istnieje już od kilku lat, ale dopiero teraz może stać się o nich głośno. Firma zamierza dostarczać czystą energię z reaktorów jądrowych, a w zasadzie z reaktorów fuzyjnych nowej generacji, bezpośrednio do klientów, którzy podpiszą z nimi umowę. Mowa więc tutaj o specjalnych umowach, które możemy porównać do tych zawieranych z dostarczycielami np. energii wiatrowej. Dodajmy, że ceny takiej energii mają być konkurencyjne. Pojęcie czystej energii często przewija się w opisie tego, czym zajmuje się Oklo. Ich reaktory fuzyjne mają być znacznie bezpieczniejsze od tych technologii, które budzą u przeciętnego obywatela obawy, ale zanim pojawią się pierwsze komercyjnie działające urządzenia, te muszą przejść jeszcze przez etap ich gruntownego sprawdzenia oraz muszą oczywiście uzyskać odpowiednie licencje.

Sam Altman zamierza wprowadzić Oklo na giełdę wykorzystując do tego fundusz SPAC (special purpose aquisition company), a więc celową spółkę akwizycyjną, którą nazwano AltC Acquisition Corp. Transakcja przygotowywana była już od kilku lat, a obecnie Oklo wyceniane jest na około 850 mln dolarów, choć według Altmana ta wartość powinna być wyższa. Wprowadzenie Oklo na giełdę ma doprowadzić do wzrostu jej wartości, ale także do szerszego zainteresowania opinii publicznej tematem pozyskiwania czystej energii. Warto dodać, że nie jest to jedyny projekt, w który zaangażowany jest Altman. Twórca OpenAI zainwestował także w Helion Energy, czyli firmę, która podpisała umowę z Microsoft na dostarczanie energii fuzyjnej.

Czym jest reaktor fuzyjny?

Jak sama nazwa wskazuje, reaktor fuzyjny jest urządzeniem, które wykorzystuje proces fuzyjny do wytwarzania energii. W tym celu jako paliwo używane są deuter i tryt (izotopy wodoru). Przy wysokich temperaturach jądra deuteru i trytu mogą się łączyć, tworząc jądro helu oraz uwalniając neutrony oraz ogromne ilości energii przy minimalnym zużyciu samego paliwa. Reaktor fuzyjny ma nie emitować do środowiska CO2 czy innych gazów cieplarnianych, więc jest ekologiczny i „zielony”. Sam proces fuzyjny jest również bezpieczny, a w przypadku awarii reaktora, fuzja jest automatycznie zatrzymywana.

Źródło: Oklo / CNBC

Motyw