Widok Ziemi z kosmosu, gdzie widać oświetloną część świata z kontynentami Azją i Australią oraz Księżyc w tle.

Polska kosmicznym liderem? Jest sektor, w którym mamy szansę pokonać resztę świata

3 minuty czytania
Komentarze

Polska firma, Thorium Space Technology, projektuje unikatowe układy scalone do terminali satelitarnych, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo łączności satelitarnej. Możemy być dumni – urządzenia, które są w stanie komunikować się w tym samym czasie z kilkoma satelitami, to pierwsza taka technologia na świecie.

Bezpieczeństwo łączności satelitarnej

Urządzenia do łączności satelitarnej pozwalają na komunikację i przesyłanie informacji na duże odległości, z czego chętnie korzysta m.in. wojsko, nie tylko w celu dostarczania danych, ale także zdalnego sterowania zaawansowanymi technologiami.

Jak każdy system, łączność satelitarna ma jednak swoje wady. Jedną z nich jest narażenie na zakłócenia przy użyciu anten nadawczych, zerwanie połączenia lub przejęcie transmisji przez wrogie jednostki. Chociaż nie tak prosto się przed tym uchronić, można zapewnić bezpieczeństwo traktów komunikacyjnych, wdrażając procedurę do szybkiej zmiany częstotliwości, kierunku nadawania i odbierania sygnałów. Do tego potrzebne są terminale satelitarne wyposażone w specjalnie zaprojektowane układy scalone, które sterują elektronicznie macierzami antenowymi.

Polska liderem w projektowaniu układów scalonych do terminali satelitarnych

Jak podaje portal Polska Zbrojna, to produkcją tych układów scalonych zajmuje się właśnie polska firma, która ma szansę zrewolucjonizować sferę bezpieczeństwa łączności satelitarnej. Wiele wskazuje na to, że technologia opracowana przez polską firmę Thorium Space Technology może być prawdziwym przełomem w tej dziedzinie.

fot. thorium.space

Na czym polega unikatowość tego systemu? Żadne inne rozwiązanie nie pozwala dziś na budowę terminali satelitarnych, które są w stanie jednocześnie komunikować się nie tylko z jedną, ale z wieloma satelitami ulokowanymi na różnych orbitach. Na rynku dostępne są co prawda urządzenia tego typu, ale łączące się tylko na zasadzie jeden na jeden – jeden transponder z jednym satelitą w danym momencie.

Spółka stawia na rozwój

Polskie przedsiębiorstwo zleciło szwedzkiej firmie Sivers Semiconductors wyprodukowanie zaprojektowanych przez inżynierów z Thorium Space Technology procesorów (chipsetów), które umożliwią sterowanie tego typu antenami.

Długo szukaliśmy na rynku odpowiednich układów elektronicznych, które będą w stanie sterować opracowanymi przez nas transponderami, mogącymi jednocześnie komunikować się z kilkoma satelitami. Ponieważ nikt na świecie nie produkował tak zaawansowanych rozwiązań, zdecydowaliśmy się zaprojektować je i wyprodukować we własnym zakresie

– zaznacza Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space, cytowany przez serwis Polska Zbrojna.

Pierwsza partia polskich układów scalonych noszących roboczą nazwę Thorium Chipset ma powstać do końca roku. Prezes firmy zaznacza, że technologia ma więcej zastosować i może służyć nie tylko do budowy odpornych na zakłócenia satelitów komunikacyjnych:

Nasze anteny macierzowe i zbudowane na ich bazie transpondery są nie tylko o kilka klas nowocześniejsze od obecnych na rynku transponderów, ale także i kilkukrotnie mniejsze. Dzięki temu mogą służyć do sterowania nawet niewielkimi dronami. Już dostrzegamy zainteresowanie rynku, choć na razie nie możemy zdradzać szczegółów

– mówi prezes Rymaszewski.

Źródło: Polska Zbrojna, thorium.space

Motyw