Sweter niewidzialności

Peleryna-niewidka godna XXI wieku. Zobaczcie jak „sweter niewidzialności” oszukuje kamery

2 minuty czytania
Komentarze

Okazuje się, że sztuczna inteligencja, oraz wszystkie algorytmy rozpoznawania ludzi mają przynajmniej jedną wspólną cechę z kobietami: mężczyzna, który założy sweter w dziwne wzory lub wyszyte obrazy, z automatu staje się dla nich całkowicie niewidzialny. I o ile taki sweter niewidzialności to dla większości mężczyzn raczej problem, niż zaleta w kontaktach z płcią piękną, tak już sytuacja się odwraca w przypadku maszyn. 

Sweter niewidzialności istnieje naprawdę

Sweter niewidzialności to coś, co z perspektywy szarego użytkownika nie powinno działać. W końcu systemy rozpoznawania twarzy powinny bazować na… no cóż, rozpoznawaniu twarzy, nie na oglądaniu pozostałych elementów garderoby, prawda? No cóż, okazuje się, że tylko pozornie, ponieważ sweter niewidzialności nie jest dziełem przypadku… nawet jeśli przypomina nieco słynne wdzianko noszone przez Gruchę.

Sweter niewidzialności

Zobacz też: Niewidzialny palec – czyli sterowanie ekranem dotykowym na odległość

To efekt pracy grupy badaczy z University of Maryland, College Park, współpracujący z Facebook AI. Mowa więc o ludziach, którzy znają działanie tych systemów od podszewki. Oczywiście zaangażowanie Facebook AI może oznaczać, że ochronna moc swetra przed kamerami przestanie działać, chociaż wciąż będzie on zabezpieczał swojego nosiciela przed zainteresowaniem płci przeciwnej. Po co jednak Facebook zaangażował się w taki projekt i jakim cudem sweter niewidzialności w ogóle działa?

Jak działa sweter niewidzialności?

Celem jest ustalenie jak oszukać systemy rozpoznawania ludzi, po to, aby je poprawić tak, aby oszukać się nie dały. Tego jednak raczej sami już się domyśliliście i nie jest ro zbyt odkrywcze. Jak jednak to działa? Otóż na każdy system rozpoznawania osób składa się tysiące klasyfikatorów. Okazuje się, że sweter niewidzialności oszukuje większość z nich, więc te ignorują daną osobę, nawet jeśli buzią widzą w tym swetrze. 

Ten stylowy pulower to świetny sposób na utrzymanie ciepła tej zimy czy to w biurze, czy w podróży. Posiada on podszewkę z mikropolaru, nowoczesny krój oraz przeciwstawne wzory, które pozwalają uniknąć większości typowych detektorów obiektów. W naszej demonstracji detektor YOLOv2 jest omijany przy użyciu wzorca wytrenowanego na zbiorze danych COCO ze starannie skonstruowanym celem.

Źródło: hackster.io, wykop

Motyw