ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Nowatorskie urządzenie NASA celuje w promieniowanie słoneczne związane z Ziemią

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Nauka

NASA jak zawsze celuje w nowatorskie i nowoczesne rozwiązania. Nie inaczej jest tym razem. NASA planuje zmierzyć całą energię, która dociera na Ziemię ze Słońca.

Innowacyjne narzędzie NASA!

NASA

Nowatorski instrument NASA celuje w promieniowanie słoneczne związane z Ziemią. Bardzo mały instrument ma przed sobą duże zadanie: mierzenie całej kierowanej na Ziemię energii pochodzącej ze Słońca i pomaganie naukowcom w zrozumieniu, w jaki sposób ta energia wpływa na trudną pogodę na naszej planecie, zmiany klimatyczne i inne globalne siły. Compact Total Irradiance Monitor (CTIM) jest najmniejszym satelitą, jaki kiedykolwiek wysłano do obserwacji energii słonecznej, jaką Ziemia otrzymuje od Słońca. Całkowite napromieniowanie słoneczne jest głównym składnikiem promieniowania Ziemi, który śledzi równowagę między przychodzącą i wychodzącą energią słoneczną. Zwiększone ilości gazów cieplarnianych emitowanych w wyniku działalności człowieka, takiej jak spalanie paliw kopalnych, zatrzymują zwiększone ilości energii słonecznej w ziemskiej atmosferze. Ta zwiększona energia podnosi globalne temperatury i zmienia klimat Ziemi, co z kolei napędza takie rzeczy, jak podnoszenie się poziomu mórz i niesprzyjająca pogoda.

Zdecydowanie dominujący wkład energii w klimat Ziemi pochodzi ze Słońca. To kluczowy wkład dla modeli predykcyjnych prognozujących, jak klimat Ziemi może się zmieniać w czasie.

Dave Harber, starszy badacz z Laboratorium Fizyki Atmosfery i Przestrzeni Kosmicznej

NASA stawia klimat na pierwszym miejscu

Misje NASA, takie jak Earth Radiation Budget Experiment i instrumenty NASA, takie jak CERES, pozwoliły naukowcom zajmującym się klimatem na utrzymanie nieprzerwanego rejestru całkowitego napromieniowania słonecznego sięgającego 40 lat. To umożliwiło badaczom wykluczenie zwiększonej energii słonecznej jako sprawcy zmiany klimatu i rozpoznanie roli gazów cieplarnianych w globalnym ociepleniu. Zapewnienie, że zapis pozostaje niezniszczalny, ma ogromne znaczenie dla naukowców zajmujących się Ziemią. Dzięki nieprzerwanemu zapisowi całkowitego natężenia promieniowania słonecznego naukowcy mogą wykrywać niewielkie wahania ilości promieniowania słonecznego, które Ziemia otrzymuje podczas cyklu słonecznego, a także podkreślać wpływ emisji gazów cieplarnianych na klimat Ziemi.

Aby mieć pewność, że będziemy mogli nadal zbierać te pomiary, musimy uczynić instrumenty tak wydajnymi i opłacalnymi, jak to tylko możliwe

Dave Harber, starszy badacz z Laboratorium Fizyki Atmosfery i Przestrzeni Kosmicznej

Prototyp satelity

NASA prototyp

CTIM to prototyp: jego demonstracja w locie pomoże naukowcom określić, czy małe satelity mogą być równie skuteczne w pomiarach całkowitego natężenia promieniowania słonecznego, jak większe instrumenty, takie jak instrument Total Irradiance Monitor (TIM) używany na pokładzie zakończonej misji SORCE i trwającego TSIS-1 misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeśli się powiedzie, prototyp rozwinie podejścia stosowane w przyszłych badaniach.

Źrdóło: nasa.gov

Sprawdź najnowsze wpisy