przednia szyba samochodu z lusterkiem wstecznym i zamontowanym wideorejestratorem
LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Jak wybrać wideorejestrator samochodowy? Cztery elementy, o których trzeba pamiętać

5 minut czytania
Komentarze

Kamera samochodowa to urządzenie, które zdecydowanie warto mieć w swoim pojeździe. Nie każdy jednak wie, jak wybrać wideorejestrator do auta. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie, by podjąć dobrą decyzję.

Jak wybrać wideorejestrator samochodowy?

jak wybrać wideorejestrator kamera samochodowa z włączonym ekranem
Fot. Mark Chan / Unsplash

Kamera samochodowa nie jest na tyle skomplikowanym urządzeniem, by trzeba było przeprowadzać wielogodzinne analizy przed zakupem. Nie oznacza to jednak, że dobrym wyborem będzie wybór pierwszego lepszego wideorejestratora w sklepie. Żeby uniknąć niezadowolenia z działania sprzętu, warto przed podjęciem decyzji wiedzieć, jak wybrać wideorejestrator i sprawdzić kilka elementów.

Jakość nagrywania

Jakość nagrań z kamery samochodowej to najważniejsza kwestia przy wyborze tego typu urządzenia. W większości przypadków rzadko będziemy mieli kamerę w rękach, będzie ona zamocowana na szybie pojazdu. Można więc, chcąc zaoszczędzić, przymknąć oko na jakość wykonania wideorejestratora lub też na jego wygląd, ale jakość nagrań trzeba traktować jako kluczowy element urządzenia.

Wstępną selekcję dostępnych modeli można przeprowadzić, analizując ich specyfikacje. Polecane kamery do samochodu oferują przynajmniej rozdzielczość Full HD, a niejednokrotnie wyższą. Warto też zwrócić uwagę na liczbę rejestrowanych klatek na sekundę, kąt widzenia oraz zastosowany obiektyw.

Sam parametry nie zdradzą nam jednak, jaki dokładnie obraz można uzyskać z wideorejestratora. Dlatego gdy już upatrzymy sobie jakieś konkretne urządzenie, dobrze jest zobaczyć w internecie nagrania, które z niego pochodzą. Nie od producenta, ale od recenzentów oraz zwykłych użytkowników. Pamiętajmy, by sprawdzić, jak wideorejestrator radzi sobie o różnych porach dnia oraz w różnych warunkach atmosferycznych. Dobrze, jeśli nawet w nocy lub w deszczu na nagraniach będą widoczne numery rejestracyjne innych pojazdów.

Budowa i sposób montażu

Jakość wykonania kamery samochodowej może nie jest elementem, który powinien przesądzać o jej zakupie, co jednak nie znaczy, że powinniśmy całkowicie zignorować ten element. Nikt nie chce w końcu kupować byle jakiego sprzętu.

Szczególnie ważna jest budowa i sposób montażu urządzenia. Kamery samochodowe można podzielić pod tym kątem na trzy kategorie:

  • Wideorejestratory mocowane do szyby na przyssawkę. Bardzo często spotykana kategoria urządzeń. Zaletą zastosowanego mocowania jest to, że kamerę można łatwo przenosić między pojazdami. Niestety takie kamery na ogół zajmują dużo miejsca na szybie i niektórym będzie to ograniczało widoczność. Zazwyczaj takie rejestratory są wyposażone w niewielkie ekrany.
  • Wideorejestratory mocowane do szyby z użyciem naklejki elektrostatycznej. Takie kamerki samochodowe często mają bardzo kompaktowe wymiary i można je ukryć za lusterkiem. Dużym plusem jest to, że nie ograniczamy sobie widoczności. Niestety przenoszenie urządzenia między autami jest mocno utrudnione, może wymagać zakupu dodatkowych akcesoriów. Kamerki z naklejkami elektrostatycznymi często nie mają ekranów. Nie jest to jednak specjalnym problemem, bo z urządzeniem możemy połączyć nasz smartfon i na nim mieć podgląd nagrywania.
  • Wideorejestratory mocowane na lusterku wstecznym. Zazwyczaj mają duże ekrany, a także są kompatybilne z kamerami cofania. Ich montaż może jednak sprawiać drobne kłopoty, szczególnie jeśli mamy bardzo małe lub w jakimś względzie niestandardowe lusterko wsteczne w aucie. Nie dla każdego będzie też komfortowe korzystanie z takiego urządzenia jako lusterka zamiast zwykłego lusterka, które przewidział producent pojazdu.

To, jaki typ mocowania wideorejestratora wybrać, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Ważne, by być świadomym, jaki sposób montażu przewidział producent konkretnego modelu.

Standardy łączności

Podstawowa funkcja wideorejestratora to oczywiście nagrywanie tego, co dzieje się na drodze przed nami. Możemy jednak chcieć, by urządzenie monitorowało także naszą prędkość oraz by pozwalało ustalić lokalizację pojazdu. Wtedy warto wybrać model wyposażony w GPS.

Kamery samochodowe mają też nieraz wbudowane WiFi. Dzięki temu można połączyć smartfon z wideorejestratorem i np. bezprzewodowo przesłać nagrania na telefon. To bardzo wygodne, dzięki tej metodzie unikniemy częstego wyjmowania karty pamięci z kamerki.

Dodatkowe możliwości

Niektóre wideorejestratory są wyposażone w dodatkowe rozwiązania mające zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Przykład to ADAS (ang. Advanced Driver Assistance Systems), czyli systemy wspomagające kierowcę. Kamera samochodowa wyposażona w takie rozwiązanie może np. ostrzec nas przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu oraz monitorować, czy nasza odległość od poprzedzających pojazdów nie jest zbyt mała.

Jak wybrać wideorejestrator, jeśli zależy nam na tego typu zaawansowanych funkcjach? Dobrze nie poprzestać na lekturze specyfikacji i zapoznać się z testami konkretnych urządzeń. Pozwoli to dowiedzieć się, jak interesujące nas opcje działają w praktyce. Wideorejestrator jest w końcu dodatkowym akcesorium dokupowanym przez kierowcę i nie możemy z góry zakładać, że jego zaawansowane funkcje będą działały tak samo dobrze, jak w przypadku, gdy producent pojazdu zaimplementował je bezpośrednio w samochodzie.

Jak wybrać wideorejestrator? Podsumowanie

kokpit samochodu
Fot. Julian Hochgesang / Unsplash

Mamy nadzieję, że teraz już wiecie, jak wybrać wideorejestrator samochodowy, a przynajmniej, na jakie elementy urządzenia koniecznie należy zwrócić uwagę. Jeżeli potrzebujecie konkretnych wskazówek, jaki model wybrać, pomoże wam nasz ranking kamer samochodowych.

Po zakupie wideorejestratora wiele osób powinno zainteresować się kategorią akcesoriów, jaką stanowią ładowarki samochodowe. W zestawie z kamerką najczęściej dostajemy wprawdzie ładowarkę, ale z jednym portem USB. Jeśli zechcemy podczas jazdy jednocześnie korzystać z wideorejestratora i np. ładować telefon, możemy mieć problem. Dobrze więc pomyśleć nad zakupem ładowarki z dwoma lub trzema portami USB.

Zdjęcie otwierające: Nicole Tarasuk / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: RTV EURO AGD

Motyw