E-hulajnogi z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Nowe dyrektywy unijne mogą was do tego zmusić

4 minuty czytania
Komentarze


Wprowadzenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego może zmienić zakres ubezpieczeń dla pojazdów wykorzystywanych w mikromobilności. Nowe przepisy stanowić będą istotną adaptację legislacyjną, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników drogowych. Ta nowa regulacja, która zacznie obowiązywać od 23 grudnia 2023 roku, jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój rynku nowych, elektrycznie napędzanych pojazdów, takich jak e-hulajnogi.

Elektryczne hulajnogi problemem w Paryżu

Zmiany związane z przepisami UE

Rozporządzenie, będące nowelizacją dyrektywy 2009/103/WE, przewiduje wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli e-hulajnóg (a także segway’ów, skuterów śnieżnych czy wózków golfowych). Zmiana ta ma na celu harmonizację przepisów wśród krajów członkowskich UE, choć w wielu z nich, takich jak Niemcy czy Wielka Brytania, taki obowiązek istnieje już od dłuższego czasu — między innymi z uwagi na niepokojące dane na temat liczby wypadków spowodowanych przez użytkowników e-hulajnóg.

Implementacja dyrektywy może wywołać pozytywne efekty zarówno dla użytkowników tych pojazdów, jak i dla osób postronnych. Obowiązkowe ubezpieczenie OC ma potencjał znaczącego ograniczenia finansowego obciążenia ofiar wypadków z udziałem e-hulajnóg, zapewniając odszkodowanie w przypadku wyrządzenia szkody. Co więcej, zmusza to również właścicieli do większej odpowiedzialności i ostrożności podczas korzystania z tego typu pojazdów.

hulajnoga elektryczna
fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Obowiązek dla użytkowników czy wypożyczalni?

E-hulajnogi i inne pojazdy tego typu stają się coraz bardziej popularne w miastach, dlatego ich wpływ na jakość powietrza i zmniejszenie zatłoczenia jest niemały. Jednak w Polsce, jak i w innych krajach członkowskich, pojawiają się pytania dotyczące szczegółów wprowadzenia dyrektywy. Mimo że hulajnogi elektryczne kwalifikują się jako pojazdy w świetle prawa, to nie zawsze mieszczą się w kategorii pojazdów silnikowych, do których odnosi się nowa dyrektywa. W tym momencie w Polsce właściciele hulajnóg elektrycznych nie są zobowiązani do wykupienia OC.

Dalsze kroki mogą pociągnąć za sobą również zmiany w polityce operatorów mikromobilności. W Danii czy Hiszpanii obowiązkowe OC hulajnogi elektrycznej muszą posiadać tylko wypożyczalnie. Jeśli polskie przepisy ulegną zmianie, operatorzy będą prawdopodobnie zobowiązani do zapewnienia odpowiedniego ubezpieczenia swoim klientom.

20 maja 2021 r. weszły w życie nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, które regulują m.in. status prawny urządzeń napędzanych elektrycznie. Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla e-hulajnóg może być znaczącym krokiem w kierunku bardziej zorganizowanego i bezpiecznego sektora transportu w mieście, który jest popularnym i wygodnym środkiem przemieszczania się na krótkie dystanse.

E-hulajnogi – statystyki wypadków

W miarę jak rośnie popularność hulajnóg elektrycznych i coraz częściej pojawiają się one na drogach publicznych, rośnie również ryzyko niebezpiecznych incydentów drogowych. Statystyki policyjne z 2022 roku wskazują, że użytkownicy e-hulajnóg byli sprawcami 274 wypadków drogowych, w wyniku których śmierć poniosły trzy osoby, a 280 doznało obrażeń. Ogólna liczba odnotowanych zdarzeń drogowych z udziałem e-hulajnóg osiągnęła 1682.

Fot Depositphotos Autor jomahepu

Alarmujący jest również procent wypadków spowodowanych przez osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu. Wśród użytkowników hulajnóg elektrycznych, którzy spowodowali wypadki, aż 21% miało w organizmie alkohol, co kontrastuje z danymi dotyczącymi rowerzystów, gdzie ten wskaźnik wynosił 12%. To podkreśla znaczenie prowadzenia działań prewencyjnych i edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa i odpowiedzialności podczas korzystania z wszelkich pojazdów w ruchu drogowym.

Skoro interesują cię e-hulajnogi, być może korzystasz też ze Snapchata? Jeśli tak, z pewnością przyda ci się nasz poradnik krok po kroku dotyczący tego, jak odzyskać dni na Snapie.

Źródło: Rankomat, Investmap

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.