Zdjęcie hulajnogi elektrycznej w nocy na ulicy. W okrągłej ramce z czerwoną obwódką w lewym górnym rogu zdjęcie dwóch strażaków gaszących pożar w nocy.

Eksplodowała hulajnoga elektryczna. Potężny pożar we Wrocławiu

2 minuty czytania
Komentarze

Do pożaru mieszkania w stolicy Dolnego Śląska doszło nad ranem w sobotę, 21 października. Ogień rozprzestrzeniał się tak szybko, że właściciel nie mógł go samodzielnie opanować. Jak podaje Gazeta Wrocławska, powodem była eksplozja hulajnogi elektrycznej.

We Wrocławiu wybuchła hulajnoga elektryczna – Spis treści

Eksplozja hulajnogi elektrycznej we Wrocławiu

https://www.facebook.com/gazetawroclawska/posts/pfbid0rmStb3v6ZRbNSmbXzAw8byTMKJRv5gRDKF724vemBAY2R8PEiwSa8YCX5UuxHUzdl

Zgodnie z informacjami podanymi przez Gazetę Wrocławską, do incydentu doszło o piątej rano w sobotę, 21 października na ulicy Stefana Czarnieckiego 16 we Wrocławiu (miejsce położone na osiedlu Szczepin w dawnej dzielnicy Stare Miasto).

Według właściciela mieszkania, które spłonęło, w nocy wybuchła elektryczna hulajnoga, którą trzymał w mieszkaniu. Niestety ucierpiało nie tylko to lokum, ale także kilka mieszkań naokoło. Całe szczęście, nikomu nic się nie stało. Do akcji wykorzystano aż siedem wozów strażackich, a strażnicy działania na miejscu zakończyli dopiero po 8 rano.

Dlaczego hulajnogi elektryczne wybuchają?

To nie pierwszy raz, kiedy w Polsce dzieje się podobna sytuacja. O tym, że właściciele wspominają o takich incydentach, informowaliśmy już kilka dobrych lat temu. Do groźnego wypadku doszło m.in. w Warszawie – hulajnoga wybuchła na Ursynowie, powodując uszkodzenia budynku.

Elementem, który sprawia, że elektryczna hulajnoga może stać się źródłem zagrożenia, takiego jak pożar lub wybuch, jest bateria. Ze względu na skład chemiczny akumulatorów litowo-jonowych, mogą one wybuchnąć, jeśli wewnętrzne ochronne warstwy oddzielające chemikalia pękną. Jest to cecha tego rodzaju baterii (podobnie jak powolne ciągłe rozładowywanie w miarę upływu czasu). Zagrożenie stanowi także nadmierne ładowanie baterii, co może prowadzić do jej przegrzania i ewentualnego wybuchu.

Jedynym sposobem, aby temu zapobiec, jest produkcja wysokiej jakości ogniw z odpowiednimi materiałami ochronnymi oraz bezpieczne użytkowanie i transport. Należy odłączać hulajnogę od ładowania, jeśli bateria jest pełna oraz nie zostawiać jej w nasłonecznionych miejscach – przegrzanie baterii może wyzwolić reakcję łańcuchową prowadzącą do zapłonu i wybuchu.

Jeśli jesteście ciekawi, jak może wyglądać wybuch elektrycznej hulajnogi, zobaczcie poniższy filmik:

Dziękujemy, że dotarłeś do samego końca materiału! Jeżeli znajdziesz jeszcze dodatkowe 30 sekund – będziemy wdzięczni za wzięcie udziału w poniższej ankiecie. Redakcja Android.com.pl postanowiła wziął udział w ogólnopolskim badaniu preferencji użytkowników smartfonów i nie ukrywamy, że Twój głos oraz opinia będą dla nas niezwykle istotne. Z góry dziękujemy!

Źródło: Gazeta Wrocławska, oprac. własne

Motyw