Korek na autostradzie z samochodami w kierunku trzech zamkniętych pasów ruchu, nad którymi znajdują się tablice z sygnałami ostrzegawczymi o zjeździe z drogi.
LINKI AFILIACYJNE

Nowy limit prędkości na autostradach u sąsiada Polski. Google Maps i Yanosik będą musiały się dostosować

2 minuty czytania
Komentarze

Nasi południowi sąsiedzi ustalili nowy limit prędkości na konkretnych odcinkach najnowocześniejszych autostrad. Już wkrótce Czesi będą mogli legalnie gnać po nich aż 150 km/h. Co ciekawe nowe wytyczne dorzucą całkiem sporo pracy wszystkim aplikacjom do nawigacji oraz sprawdzania sytuacji na drogach.

Limit prędkości na autostradzie w Czechach to od teraz 150 km/h

Limit prędkości na autostradzie w Czechach to od teraz 150 km/h
fot. Gudella

Premier Republiki Czeskiej – Petr Fiala poinformował o zwiększeniu limitu prędkości na wybranych odcinkach autostrad w ojczyźnie Krecika, Sąsiadów i wielu innych kultowych tytułów. Kierowcy przemierzający najnowocześniejsze czeskie drogi będą mogli legalnie przemieszczać się z prędkością wynoszącą 150 km/h. W tym miejscu warto przypomnieć, że w na polskich autostradach jest to niezmienne 140 km/h (na drogach ekspresowych dwujezdniowych 120 km/h, a na jednojezdniowych 100 km/h).

Oczywiście tego typu decyzja spotkała się z dosyć mieszanym odbiorem czeskiego społeczeństwa. Część z naszych południowych sąsiadów twierdzi, że jest to dobra decyzja, ponieważ tamtejsze autostrady „zasługują” na zwiększenie limitu prędkości. Tymczasem druga strona barykady obawia się, że zmiana może wpłynąć na bezpieczeństwo w ruchu lądowym. Co ważne, w całym tym zamieszaniu pojawił się również aspekt technologiczny.

Zobacz też: Google Maps i satelita – jak przełączyć widok na mapie?

Mowa tu o największych aplikacjach mobilnych z nawigacją. Tacy gracze jak Google Maps oraz Yanosik już wkrótce będą zmuszeni do zaktualizowania nie tylko najszybszych i najlepszych tras w Czechach, ale również przewidywanego czasu przejazdu. Być może na pierwszy rzut oka wartość 10 km/h nie robi wrażenia, jednak przekładając ją na kilkuset kilometrową trasę, momentalnie staje się naprawdę duża oraz istotna.

Jeśli chcecie zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze, przyda wam się wideorejestrator samochodowy. Zajrzyjcie do naszego rankingu tych urządzeń.

Źródło: Twitter, fot. Depositphotos/vladacanon

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw