ukryte funkcje lusterek

Ukryte funkcje lusterek w twoim aucie. Większość osób nie ma o nich pojęcia

3 minuty czytania
Komentarze

Czasy manualnych lusterek już dawno przeminęły dzięki stale rozwijającej się w samochodach elektronice. Jakie ukryte funkcje lusterek znajdziecie dzisiaj w swoich samochodach?

Technologia sterowania szkłem i składania lusterek sięga luksusowych modeli nawet z lat 80. W międzyczasie dorzucono też kilka innych ciekawych modyfikacji, które diametralnie ułatwiają korzystanie z samochodu na co dzień. Oto kilka z nich.

Zobacz też: Przetestowaliśmy technologiczny majstersztyk na kołach. Jak jeździ Mercedes-Benz EQS 580 zimą?

Ukryte funkcje lusterek: podgrzewanie

Test SsangYong Tivoli

Pierwszą funkcją, której warto się przyjrzeć, jest podgrzewanie lusterek. Opisywałem ją niedawno przy okazji tego materiału. Niektórzy producenci otwarcie informują o opcji grzanych szkieł poprzez przyciski na desce. Wielu z nich jednak pozostawia tę kwestię w sferze domysłu, dopóki nie przeczytacie instrukcji. Jak to sprawdzić? To bardzo proste. Jeśli wasz samochód posiada taką modyfikację, to w mroźne dni włączcie ogrzewanie szyby i sprawdźcie, czy wasze szron spłynie przed waszą ingerencją!

Elektryczna regulacja i funkcja pamięci

Ukryte funkcje lusterek to też takie elementy jak funkcja pamięci. O ile elektrycznej regulacji nie sposób pominąć, o tyle możliwość powrotu do poprzednich ustawień za pomocą jednego przycisku niejednemu umknęła! Dotyczy to takich sytuacji jak nieświadome przestawienie lusterek poprzez bodźce zewnętrzne (na przykład potrącenie lusterka na parkingu lub na myjni samochodowej), czy przeregulowania pozycji kierowcy. Niektóre samochody posiadają pamięć lusterek połączoną z pamięcią fotela, dzięki czemu zapisanie pozycji za i zmiana samych wartości ustawienia szkła spowoduje powrót do efektu domyślnego za pomocą jednego przycisku.

Obniżanie lusterek przy biegu wstecznym

Wiele nowych samochodów posiada opcję obniżania szkła lustra przy wrzuceniu biegu wstecznego. To bardzo przydatne narzędzie w sytuacji parkowania równoległego, kiedy stale musicie mieć oko na wysoki krawężnik. Ukryte funkcje lusterek takie jak powyższa znacznie ułatwiają manewrowanie, a dzięki niej nawet największy samochód staje się o wiele łatwiejszy w prowadzeniu po ciasnych miejscach.

Jeśli posiadacie nowy samochód z elektryczną regulacją lusterek, a nie działa wam powyższa funkcja, poszukajcie jej w ustawieniach systemu. Niektóre firmy ustawiają tę opcję na domyślnie wyłączoną, dlatego możecie nawet nie mieć świadomości o jej istnieniu.

Automatyczne składanie lusterek (także przy zamykaniu)

ukryte funkcje lusterek
fot. GettyImages/Thy Le

Ostatnią funkcją jest automatyczne składanie waszych lusterek. Sama funkcja znajduje się najczęściej w kokpicie lub na drzwiach kierowcy, tuż obok instrumentu odpowiadającego za regulację szkieł. Niewielu właścicieli jednak wie, że ich samochody są fabrycznie wyposażone w automatyczne składanie lusterek przy zamykaniu samochodu. Pomaga to nie tylko w przypadku parkowania na ciasnych dróżkach i miejscach, ale też jako element kosmetyczny. Zapomnieliście, czy zamknęliście samochód? Nie musicie się wracać, ponieważ zobaczycie to z daleka. Jeśli ma rozłożone lusterka, to znaczy, że jest otwarty. Jeśli złożone — zamek jest zaryglowany.

Tę funkcję również znajdziecie w menu ustawień systemowych swojego samochodu. Dotyczy to szczególnie dobrze wyposażonych modeli, ale kupionych z drugiej ręki. Niekiedy prywatni właściciele wyłączają tę opcję zimą, żeby nie przeciążać silniczków elektrycznych na całkowicie zmarźniętym i pokrytym śniegiem samochodzie.

Jeżeli którejś z tych funkcji brakuje w waszych lusterkach, możecie częściowo to „naprawić”, montując do nich po prostu odpowiednie akcesoria. Ceny przykładowych ulepszeń możecie sprawdzić poniżej.

    Motyw