jak uruchomić yanosika na Android Auto

Yanosik na Android Auto – jak uruchomić? Krótka instrukcja, która rozwieje wątpliwości

5 minut czytania
Komentarze

Yanosik to jedna z lepiej ocenianych nawigacji samochodowych dostępnych obecnie na smartfony. Aplikację opisywałem szerzej w wątku porównującym ją do Google Maps. Urzekła mnie przede wszystkim społecznością i mnogością komunikatów o wydarzeniach na drodze, w tym — przede wszystkim — o kontrolach prędkości.

W tym artykule postaram się wyjaśnić, jak uruchomić aplikację Yanosik na Android Auto. To bardzo ważna funkcja dla zmotoryzowanych, która może przede wszystkim zmniejszyć konieczność skupiania uwagi na smartfonie w czasie podróży.

Zobacz też: Darmowa nawigacja samochodowa na telefon. Nie tylko Yanosik i Google Maps!

Android Auto w skrócie

jak uruchomić Yanosika na Android Auto

Co to jest Android Auto? W największym uproszczeniu to aplikacja, która przenosi ekran telefonu na ekran w samochodzie. Usługa jest oczywiście nieco inna niż OS waszego smartfona, a co za tym idzie, nie wszystkie aplikacje z nią współpracują.

Android Auto jest nastawione przede wszystkim na skupienie kierowcy na drodze, dlatego też nie jest możliwe przeglądanie internetu, sklepu Play ani odpisywanie na wiadomości za pomocą klawiatury. Ważne udogodnienia z niej płynące to obsługiwanie odtwarzacza muzycznego, odpowiadanie na SMS-y głosowo, wygodne odbieranie połączeń telefonicznych bez konieczności chwytania smartfona do ręki i, wreszcie, obsługa nawigacji. Standardowo jest to Google Maps, natomiast coraz więcej producentów decyduje się na wsparcie dla platformy Android Auto. Jednym z nich jest właśnie Yanosik.

Yanosik na Android Auto – jak uruchomić?

Pobranie Yanosika na telefon i wstępna konfiguracja

Przejdźmy więc do clue programu. Zacznijmy od pobrania aplikacji na telefon. Yanosika znajdziecie w Sklepie Google Play zupełnie za darmo, po wpisaniu nazwy aplikacji w wyszukiwarkę. Aby pobrać, musicie tylko kliknąć „zainstaluj”.

Gdy uda wam się pobrać nawigację, musicie przejść do konfiguracji jej na swoim urządzeniu. W tym celu otrzymacie między innymi wybór języka, czy pseudonimu. Ważne jest, by aplikacji zezwolić na wszystkie konieczne uprawnienia: dostępu do sieci, do lokalizacji, do połączenia Bluetooth i zdjęć.

Po zalogowaniu się i spersonalizowaniu aplikacji wedle własnych zapotrzebowań możecie już przejść do wygodnego korzystania z nawigacji.

Ustawienie działania Yanosika w tle

Przydatnym krokiem będzie ustawienie pracy Yanosika w tle i pływająca ikona. Dzięki temu telefon będzie przekazywał kierowcy wszystkie najważniejsze informacje drogowe za pomocą wyskakujących powiadomień graficznych. W przypadku działania aplikacji na Android Auto i łączenia jej z innymi nawigacjami będzie to kluczowy moment konfiguracji.

Jest to bardzo proste. Musicie wejść w ustawienia aplikacji i zaznaczyć odpowiednie okienko. Docelowo powinno być ono włączone od razu po pobraniu, jednak może zdarzyć się odhaczenie opcji.

Uruchomienie aplikacji Yanosik na Android Auto

Jak uruchomić Yanosika na Android Auto?
Fot. Android Auto

Samo uruchomienie aplikacji w samochodzie będzie już bułką z masłem. Wystarczy, że połączycie swój telefon z samochodem (przewodowo, lub nie — zależnie od możliwości waszego pojazdu) i na ekranie auta wybierzecie możliwość synchronizacji z Android Auto.

Gdy wasza aplikacja będzie już uruchomiona, z menu głównego wyszukujecie aplikację Yanosik na Android Auto. Aplikacja uruchomi się również automatycznie, jeśli wyszukacie docelowy adres na waszym smartfonie. To wszystko! Od teraz możecie cieszyć się komunikatami drogowymi na trasie bez przeszkód.

Co potrafi Yanosik na Android Auto?

Aplikacja oferuje dokładnie te same funkcje, które już znacie z poziomu telefonu. Są to oczywiście nawigacja, informacje o zgłoszonych zdarzeniach i samodzielne ich zgłaszanie do systemu. Dodatkowo udostępnione podczas manewrów zostały także pełne nazwy ulic, by kierowcy mógł bardziej skupić się na drodze, niż na nawigacji. Według producentów, takie rozwiązanie pomoże w upłynnieniu ruchu. Wpływ będzie miało szczególnie w sezonie urlopowym, kiedy turyści nie znają miasta, po którym się poruszają.

Dodatkowo została udostępniona funkcja obsługiwania głosowego aplikacji. Dzięki temu każdorazowe wpisanie adresu nie będzie powodowało dekoncentracji.

Yanosik na Android Auto. Czy warto?

Android Auto to najwygodniejsza forma korzystania ze smartfona w samochodzie. Dzięki niej nie tracicie uwagi, a system operacyjny waszego auta jest zdecydowanie bardziej dostosowany pod wasze potrzeby i bezpośrednio połączony z najważniejszymi aplikacjami telefonu. Dlatego, jeśli macie możliwość i już wiecie, jak uruchomić aplikację Yanosik na Android Auto, to warto korzystać z komunikatów drogowych i nawigacji na większym ekranie i z obsługą głosową. Ułatwi to każdą podróż i pozytywnie wpłynie na zmęczenie w trasie.

W podsumowaniu porównania Google Maps i Yanosika napisałem, że najlepszą opcją nie jest wybór jednej aplikacji, tylko korzystanie z obydwu na raz. Yanosik może działać w tle, także na Android Auto. Jeśli więc preferujecie Google Maps, ale cenicie sobie bieżące komunikaty głosowe informujące o każdym zdarzeniu na drodze, polecam włączenie obydwu apek na raz.

Czy Yanosik zadziała także na Apple CarPlay?

Apple również stworzyło aplikację łączącą iPhone’y z komputerem samochodu. Nazywa się CarPlay i działa analogicznie do Android Auto. Korzystając z okazji, nie zostawię użytkowników produktów z Cupertino z wątpliwościami. Yanosik działa również na Apple CarPlay, a jego konfiguracja jest niemal identyczna, co opisywana powyżej instrukcja dla telefonów z OS-em Google. Podobnie można też ją łączyć z innymi aplikacjami nawigacyjnymi i cieszyć się obsługą na większym ekranie w samochodzie.

Motyw