Chiński Xpeng zaprezentował „latający samochód”. Zobacz nagranie z publicznego lotu

2 minuty czytania
Komentarze

Chińska firma Xpeng Aeroht zaprezentowała swój latający samochód. Pojazd wykonał pierwszy publiczny lot podczas targów Gitex Global w Dubaju. Test nie był długi, ale producent zapewnia, że w ciągu pięciu lat nie tylko przedstawią w pełni działający model, ale ruszy już sprzedaż komercyjna. To jednak nie technologia jest problemem produkcyjnym.

Latający samochód Xpeng X2

Być może „samochód” może być zbyt wygórowanym opisem Xpeng X2, szczególnie że pojazd nie może poruszać się po lądzie. Zamiast czterech kół producent założył cztery śmigła, które wznoszą model w powietrze z prędkością dwóch metrów na sekundę. Xpeng X2 jest w pełni elektryczny, a bateria ma wystarczyć na 35 minut stałego lotu. Według obietnic chińskiej firmy, X2 rozpędzi się w powietrzu do 130 km/h, co można śmiało nazwać „prędkością przelotową” na autostradzie. Luźna dygresja, nie gryźcie.

Testowy lot trwał zaledwie 90 sekund, ale przedstawiciele XPeng deklarowali, że technologia jest niemal gotowa do użytku publicznego, a w ciągu pięciu lat planowana jest produkcja na szeroką skalę.

Wyprodukowanie pojazdu jak widać nie stanowi problemu dla firmy. Większym kłopotem mogą być regulacje prawne, które po prostu nie przewidują takiego terminu jak „latający samochód”. Do tej pory firma otrzymała pozwolenie jedynie od Dubai Civil Aviation Authority, które w ogóle umożliwiło lot testowy na targach. Przed Xpeng kręta droga i długie rozmowy z rządami w celu opracowania nowych regulacji. To właśnie one mają zająć przedstawicielom pięć lat. Przedstawiciele obiecują, że w zaledwie pół dekady uda im się doprowadzić do zmiany wielu pozwoleń, które w ogóle pozwolą na wprowadzenie latających samochodów na rynek. Według planu chińskiego rządu, do 2025 roku w Chinach powinny pojawić się latające taksówki.

Inne latające samochody. Xpeng nie był pierwszy

XPeng to nie jedyne przedsiębiorstwo pracujące nad taką technologią. Latający samochód to obiekt rozmów także w firmie Opener (model BlackFly), SkyDrive Inc (model SD-03) oraz wśród słowackich inżynierów, którzy wyprodukowali pojazd Klein Vision AirCar. Najbardziej interesujący jest ten ostatni, który odbył w zeszłym roku lot trwający 35 minut z Nitry do Bratysławy. Co więcej, AirCara na prawdę można nazwać samochodem, ponieważ poza lotem może poruszać się też na ziemi, na kołach. Jego główną wadą względem XPeng X2 jest fakt, że potrzebuje pasa startowego, by wznieść się w powietrze.

Słowacki urząd transportu wydał mu już certyfikat bezpieczeństwa, a to oznacza, że za naszą południową granicą, możliwa jest już masowa produkcja tego samochodu.

    Motyw