Samochody używane w Polsce kosztują coraz więcej. Nowe dane pokazują ogromne wzrosty

2 minuty czytania
Komentarze

Samochody używane wystawiane na sprzedaż w Polsce w ostatnim czasie mocno podrożały. Wynika to z małej liczby ofert na rynku, ale nie tylko. Przyczynił się do tego również młodszy wiek dostępnych pojazdów.

Samochody używane – kupimy młodszy egzemplarz, ale zapłacimy więcej

fot. Liubomyr Vovchak

We wrześniu 2022 roku w Polsce odnotowano 196 239 aut używanych. To o 12 416 egzemplarzy mniej, niż w sierpniu. Mediana cen dostępnych pojazdów wyniosła 29 700 zł — aż o 4 700 zł więcej, niż w sierpniu. To dane z miesięcznego raportu AAA Auto opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych.

Wzrost cen na rynku aut używanych we wrześniu był spowodowany nie tylko wciąż malejącą liczbą ofert na rynku wtórnym, ale także dużo większym napływem niemal nowych aut, w wieku do trzech, czterech lat. W ciągu miesiąca nastąpił wzrost ofert taki ch samochodów aż o 16 procent, co miało bezpośrednie przełożenie na medianę ceny aut na wtórnym rynku. Z drugiej strony cieszy fakt, że nieco odmłodniał rynek, ponieważ mediana wieku spadła poniżej 12 lat – mówi Karolina Topolova, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Mediana deklarowanych przez sprzedawców przebiegów samochodów wyniosła we wrześniu 177 372 km, a mediana wieku pojazdów 11,7 lat. Najwięcej aut na sprzedaż pojawiało się w województwie mazowieckim, tam też samochody używane były najmłodsze (mediana 10,4 lat) i najdroższe (mediana 36 900 zł).

Najczęściej ogłaszane do sprzedaży auta używane we wrześniu 2022 roku:

  1. Opel Astra
  2. Audi A4
  3. VW Golf
  4. BMW serii 3
  5. Ford Focus
  6. VW Passat
  7. Skoda Octavia
  8. BMW serii 5
  9. Audi A6
  10. Opel Corsa

Najwięcej na sprzedaż było wystawianych samochodów z silnikami diesla (92 664). Nieco mniej pojawiło się aut z jednostkami benzynowymi (88 162). W dalszej kolejności znalazły się auta napędzane LPG (11.815), hybrydowe (2.769), elektryczne (756) oraz CNG (72).

źródło: informacja prasowa, zdjęcie główne: nader saremi/Unsplash

Motyw