Złota moneta Bitcoin w ognisku na tle rozmytych świateł i innych monet.

Kryptowaluty trafiają pod lupę rządu. Powstał projekt ustawy

2 minuty czytania
Komentarze

Kryptowaluty powstały blisko 10 lat temu, ale swoją największą popularność przeżywały w latach 2021-2022. Funkcjonują one niezależnie od tradycyjnych systemów bankowych i rządowych, natomiast to się może zmienić. Właśnie powstał projekt ustawy o kryptoaktywach.

Kryptowaluty w projekcie ustawy

ręka trzymająca monety kryptowalut na tle cyfrowej tablicy, w tle wykresy kryptowaluty
Fot. Bhubeth_Bhajanavorakul / Depositphotos

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów 12 stycznia 2024 roku udostępniła projekt ustawy o kryptoaktywach. Dokument informuje o planowanych rozwiązaniach, a także środkach realizacji. Główną motywacją dla tego kroku jest konieczność dostosowania polskiego prawa do unijnych dyrektyw. Wśród argumentów pojawia się też zabezpieczenie interesów inwestorów na rynku kryptowalut.

Projekt ustawy zakłada skuteczniejszy nadzór nad kryptowalutami. Za kontrolę ma odpowiadać Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Organ będzie mógł reagować na naruszenia prawne, którego dopuszczają się podmioty wprowadzające kryptowaluty do obiegu. Reakcją na takie działanie może być kara finansowa. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów jest przewidziany na drugi kwartał 2024 roku. Rząd przespał czas największej popularności, natomiast Bitcoin zanotował ogromny wzrost w 2023 roku, a według niektórych waluta może osiągnąć wartość miliona dolarów.

Zmiany dla posiadaczy kryptowalut

Zbiór różnych kolorowych monet reprezentujących kryptowaluty, takich jak Bitcoin i Ethereum, rozproszonych na czarnym tle.
Fot. Kanchanara / Unsplash

Wprowadzenie nowych przepisów będzie miało istotny wpływ na rynek kryptowalut w Polsce. Dla posiadaczy tego typu aktywów oznacza to przede wszystkim większe bezpieczeństwo inwestycji. Chętni na obrót kryptowalutami wreszcie będą mieli jasność prawną dotyczącą tych aktywów. Z drugiej strony kryptowaluty stracą jedną z największych zalet w postaci niezależności od systemów rządowych. Większy nadzór i regulacje mogą wpłynąć na sposób, w jaki inwestorzy i użytkownicy kryptowalut podejmują swoje decyzje. Warto wspomnieć, że osoby zajmujące się obrotem kryptowalutami będą musiały dostosować się do nowych przepisów.

Spadki w kryptowalutach względem lat 2021 i 2022 przyniosły jedną niezaprzeczalną zaletę. Kopanie walut na układach graficznych nie jest już opłacalne, więc gracze mogą sobie pozwolić na porównanie kart graficznych i zakup wymarzonej sztuki. Polecane modele znajdziesz u naszego partnera.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Michael Förtsch / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw