Logo wise na zielonym tle oraz logo Revolut na białym tle.
LINKI AFILIACYJNE

Wise czy Revolut? Porównujemy obie opcje i analizujemy, która jest lepsza

12 minut czytania
Komentarze

Wizyta w kantorze to już przeszłość. Teraz za granicą da się płacić wygodniej i taniej, korzystając z kont wielowalutowych, które nie muszą wcale być otwarte w naszym macierzystym banku. Porównuje więc dla was dwie usługi finansowe i sprawdzam, która z nich będzie lepszym wyborem – Wise czy Revolut?

Łatwe przelewy zagraniczne

Wise czy Revolut? Obie propozycje oferują podobne usługi – proponują swoim klientom tanie międzynarodowe przelewy pieniężne i pomagają zaoszczędzić na wymianie walutowej. Czy da się jednoznacznie wskazać lepszą opcję? Myślę, że nie, ponieważ każda z nich posiada swoje wady i zalety i będzie odpowiednia dla klientów w zależności od ich preferencji. Na potrzeby tego tekstu zajmiemy się jedynie kontami osobistymi, a nie biznesowymi (choć obie instytucje oferują także posiadanie firmowych kont). Żeby odpowiedzieć więc na pytanie Wise czy Revolut, musimy wziąć pod uwagę wiele składowych.

wise czy revolut

Czym jest Wise?

Usługa Wise, wcześniej znana jako TransferWise, to firma zajmująca się przekazami pieniężnymi i usługami finansowymi, która umożliwia użytkownikom przesyłanie pieniędzy między różnymi walutami po kursie średnim rynkowym. Oferuje trzy produkty: Wise Account, Wise Business i Wise Platform. 

Jest to popularna alternatywa dla tradycyjnych banków i innych instytucji finansowych, które często stosują wyższe opłaty i mniej korzystne kursy wymiany walut. Firma jest znana z jasnego przedstawiania wszystkich kosztów związanych z transakcją, co pozwala użytkownikom na dokładne zaplanowanie kosztów przekazu. Wise nie jest bankiem, ponieważ informuje, że nie pożycza pieniędzy klientów innym osobom.

Jak działa Revolut?

Revolut to firma technologiczna działająca w sektorze finansowym, która oferuje szeroki zakres usług bankowych i finansowych za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Została założona w 2015 roku w Wielkiej Brytanii i szybko zyskała popularność jako alternatywa dla tradycyjnych banków, ponieważ oferuje możliwość dokonywania przelewów międzynarodowych, często po korzystniejszych kursach wymiany. Umożliwia użytkownikom posiadanie i zarządzanie środkami w różnych walutach, co jest przydatne dla osób podróżujących lub dokonujących transakcji międzynarodowych.

Revolut
Źródło: Revolut

Firma pozwala również na inwestowanie w akcje, kryptowaluty i inne aktywa finansowe bezpośrednio z poziomu aplikacji w nowej wersji subskrypcyjnej Revolut Inwestycje Pro.

Chociaż Revolut nie jest bankiem w Wielkiej Brytanii, pieniądze klientów są deponowane w banku zewnętrznym i objęte ochroną Financial Services Compensation Scheme (FSCS). Revolut jest licencjonowany jako bank przez Bank Litwy w Uni Europejskiej.

Konta, karty i przekazy pieniężne

Co wybrać, Wise czy Revolut, biorąc pod uwagę konto osobiste? Obie firmy skupiają się na przekazach pieniężnych jako swojej podstawowej usłudze. Zarówno Revolut, jak i Wise oferują kartę debetową, z której można korzystać zarówno do płatności w internecie, jak i w sklepach oraz do wypłacania pieniędzy z bankomatu. Do dyspozycji mamy kartę fizyczną i online. Obie opcje – Wise, jak i Revolut –oferują możliwość wykonywania przelewów pieniężnych z jednego konta na drugie lub inne konto bankowe.

Wise i Revolut oferują swoim użytkownikom karty debetowe, którymi można płacić za produkty i usługi w wielu walutach. Fizyczna karta wydana przez Revolut to karta Visa lub Mastercard (wybór dostawcy zależy od kilku czynników, w tym miejsca zamieszkania oraz wybranego wzoru karty). W przypadku Wise to Mastercard.

Wise czy Revolut – Aplikacje, waluty i dostępność

Obie usługi posiadają zarówno aplikację mobilną, jak i portal internetowy. Choć serwisy webowe są dość podobne pod względem funkcjonalności, wydaje się, że Revolut (szczególnie po odświeżeniu designu interfejsu z aktualizacją Revolut 10), lepiej prezentuje się pod kątem aplikacji mobilnej. W tym przypadku, wybierając Wise czy Revolut, osobiście wskazałabym tę drugą opcję.

Jeśli chodzi o możliwości korzystania z usługi, Revolut dostępny jest na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Australii, Nowej Zelandii, Singapuru, Szwajcarii, Japonii, Brazylii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Aplikacja Revolut umożliwia przechowywanie i wymianę wielu walut: AED, AUD, BGN, CAD, CHF, CLP, COP, CZK, DKK, EGP, EUR, GBP, HKD, HUF, ILS, INR, ISK, JPY, KRW, KZT, MAD, MXN, NOK, NZD, PHP, PLN, QAR, RON, RSD, SAR, SEK, SGD, THB, TRY, USD, ZAR. Jeśli chodzi jedynie o płatność, lista walut jest bardziej obszerna i jest dostępna pod linkiem.

W przypadku Wise możemy przechowywać ponad 50 walut (więc więcej niż w przypadku Revolut) na swoim koncie i wymieniać pieniądze między wszystkimi walutami, zawsze według rzeczywistego kursu wymiany. Inne zasady tyczą się otrzymywania pieniędzy – szczegółową listę walut do tych celów znajdziecie pod wskazanym linkiem.

Pod względem walut, na pytanie, Wise czy Revolut, nie ma dobrej odpowiedzi – z jednej strony Wise oferuje więcej możliwości, ale z drugiej, często poruszamy się jedynie w obrębie Europy czy Stanów Zjednoczonych więc inne pieniądze nie są nam potrzebne i ilość walut nie musi być dla nas priorytetem.

Wise czy Revolut – Plany subskrypcyjne, opłaty konta

Wise nie ma miesięcznej opłaty za konto. Tworzenie konta jest darmowe, a opłata za otrzymanie debetowej karty wynosi 35 PLN. System jest więc bardzo prosty i nie wymaga wybierania dodatkowych planów subskrypcyjnych.

Inaczej jest w przypadku Revolut. Klienci mogą otworzyć konto bezpłatne lub przejść na poziom konta płatnego Revolut, co pozwala rozszerzyć jego możliwości i limity dotyczące transakcji i wypłacania pieniędzy. W podanej poniżej tabeli znajduje się pięć planów, z których możemy skorzystać w zależności od potrzeb.

Plan Standard jest darmowy, ale posiada pewne limity. Biorąc pod uwagę najważniejsze rzeczy, mamy m.in. bezpłatne wypłaty z bankomatów do 800 PLN na miesiąc lub 5 wypłat, a limit kwoty wymiany walut od poniedziałku do piątku bez dodatkowych opłat wynosi do 1000 EUR za miesiąc. Opłata za wydanie kary to koszt od 28,99 PLN + koszty wysyłki. W pozostałych planach wydanie karty jest darmowe.

Plan Plus za 14,99 PLN za miesiąc posiada m.in. bezpłatne wypłaty z bankomatów do 800 PLN miesięcznie i limit 1000 EUR wymiany walut od poniedziałku do piątku bez dodatkowych opłat, ale możemy podpiąć pod niego dwa konta Revolut <18 dla dzieci (w Standard mamy jedno).

Plan Premium za 29,99 PLN za miesiąc pozwala na bezpłatne wypłaty z bankomatów do 1600 PLN miesięcznie i nielimitowaną kwotę wymiany walut bez opłat w tygodniu.

Plan Metal za 49,99 PLN za miesiąc pozwala na wypłatę z bankomatów do 3000 PLN miesięcznie bez dodatkowych kosztów i nielimitowaną kwotę wymiany walut bez opłat w tygodniu.

Plan Ultra to koszt 210 PLN za miesiąc i zawiera liczne udogodnienia, w tym 7500 PLN miesięcznie jako kwotę wypłat z bankomatów bez dodatkowych kosztów i nielimitowaną kwotę wymiany walut bez opłat w tygodniu, a także rozszerzone ubezpieczenie i darmowe przelewy międzynarodowe.

Wise czy Revolut – Opłaty transakcyjne

Zarówno Revolut, jak i Wise zostały stworzone, aby zapewnić alternatywę dla tradycyjnych banków, umożliwiając użytkownikom na całym świecie wysyłanie i odbieranie pieniędzy w większości walut i o każdej porze dnia i nocy, oferując doskonałą alternatywę dla zwykłych kont bankowych. Jeśli chodzi szybkość wykonywania przelewu, zarówno płatności Revolut, jak i Wise mogą być natychmiastowe – czas dostawy zależy od miejsca docelowego i procesów banku odbierającego.

Wypłaty z bankomatu

W Wise wypłacanie pieniędzy jest darmowe do równowartości 200 GBP/EUR (około 950-1080 PLN) miesięcznie lub 2 wypłat. Powyżej tego limitu naliczana jest opłata w wysokości 1.75% wartości wypłaty plus 2.50 PLN za każdą wypłatę.

W Revolut po wykorzystaniu miesięcznego limitu obowiązuje prowizja w wysokości 2% za każdą transakcję, bez dodatkowych opłat za dokonanie wypłaty.

fot. Eduard Goricev’s Images

Przewalutowanie

Wise stosuje średni kurs rynkowy do wszystkich przeliczeń walut, natomiast w Revolut przewalutowanie jest bezpłatne w limicie odpowiadającym naszej subskrypcji. Powyżej tej kwoty opłata wynosi 0,5% (w tygodniu) lub 1% (w weekendy).

Przesyłanie pieniędzy

W Wise opłata za przesyłanie pieniędzy różni się w zależności od waluty, zaczynając od 0.43%.

Opłaty w Revolut zależą od rodzaju transferu, kraju docelowego, kwoty przelewu i dnia, w których transferujemy pieniądze. Wszystkie opłaty są wyświetlane w aplikacji (zanim jeszcze wyślemy pieniądze). Opłaty za przelewy Revolut dokładnie opisaliśmy w innym artykule, ale tu przedstawiamy skrócone informacje:

  • Przelewy do innych użytkowników Revolut: 0 PLN (pieniądze są wysyłane natychmiast),
  • Przelewy SEPA: 0 PLN,
  • Przelew na kartę: do krajów europejskich – 0,7%, do pozostałych krajów – 2,3% (o tym, jakie jest rozgraniczenie krajów przeczytacie tutaj).

Wise czy Revolut – Bezpieczeństwo kont

Revolut jest tak zwanym bankiem specjalistycznym, zarejestrowanym na Litwie. Działa w ramach dwóch spółek – Revolut Payments UAB, litewska instytucja obsługująca elektroniczne instrumenty płatnicze, podlegająca nadzorowi litewskiego banku centralnego. Natomiast Revolut Bank UAB ma licencję Europejskiego Banku Centralnego i podlega nadzorowi Banku Litwy. W Wielkiej Brytanii firma działa jako Revolut Ltd i posiada upoważnienie Financial Conduct Authority, czyli brytyjskiej komisji nadzoru finansowego.

fot. Revolut

Ponieważ konto Revolut to konto pieniądza elektronicznego (a nie konto bankowe), środki na nim zgromadzone nie są objęte gwarancją w ramach programu Financial Services Compensation Scheme (FSCS). Depozyty klientów są gwarantowane do wysokości 100 000 EUR, na mocy ubezpieczenia przez Litewską Spółką Państwową „Ubezpieczenie Depozytów i Inwestycji”.

Wise nie jest kontem bankowym, w związku z czym pieniądze znajdujące się na wirtualnym koncie nie są chronione systemem ochrony finansowej przez FSCS. Wise podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (FCA), a poza tym jest regulowany przez Narodowy Bank Belgii (NBB) jako autoryzowana instytucja płatnicza.

Bezpieczeństwo konta różni w zależności od kraju. Jeśli chodzi o Europę, fundusze klientów z EOG są uprawnione do ochrony w ramach Estońskiego Funduszu Gwarancyjnego (GF) do wartości 20 000 EUR w Europie.

Wise czy Revolut – Podsumowanie

WiseRevolut
Opłata miesięczna za kontoza darmoza darmo (możliwość przejścia na plan płatny)
Wypłaty z bankomatów0% do 200 EUR/GBP miesięcznie lub 2 wypłat, następnie 2%0% do 800 PLN miesięcznie lub 5 wypłat, następnie 2%
Płatności w obcych walutachróżni się w zależności od waluty, zaczynając od 0.43%0%-2% (kursy wymiany walut mogą ulec zmianie w zależności od miejsca i rodzaju płatności)
Liczba dostępnych walut50+30+
Opłata za kartę fizyczną35 PLNod 28,99 PLN + koszt wysyłki
Karta zbliżeniowa, karta wirtualna, Apple Pay, Google PayTakTak
Metody doładowaniaPrzelew bankowy, karta debetowa / kredytowaPrzelew bankowy, karta debetowa / kredytowa
Możliwość inwestowania w kryptowalutyNieTak, w wersji Inwestycje Pro
Konto dla nieletnichNieTak

Biorąc pod uwagę dostępność i zastanawiając się czy wybrać Wise czy Revolut, zarówno serwis webowy, jak i aplikacje mobilne są funkcjonalne, intuicyjne i wygodne. Jednocześnie Revolut ostatnio wprowadził nowy design aplikacji, więc w tym kontekście może być bardziej nowoczesny.

Obie instytucje oferują karty do płatności online i w sklepach. Fizyczna karta wydana przez Revolut to karta Visa lub Mastercard, w przypadku Wise to Mastercard.

Założenie i posiadanie konta jest darmowe w Wise i Revolut, jednak druga firma oferuje posiadanie subskrypcji z różnymi wariantami limitów. Jeśli chodzi o opłaty transakcyjne, w Wise wypłacanie pieniędzy jest darmowe do równowartości 200 GBP/EUR (około 950-1080 PLN) miesięcznie lub 2 wypłat, w Revolut w zależności od planu, jednak w darmowym wariancie jest to do 800 zł lub do 5 wypłat.

Opłaty za przelewy i przewalutowania różnią się w Wise i Revolut – Wise stosuje średni kurs rynkowy do wszystkich przeliczeń walut, natomiast w Revolut przewalutowanie jest bezpłatne w limicie odpowiadającym naszej subskrypcji. W Wise opłata za przesyłanie pieniędzy różni się w zależności od waluty, zaczynając od 0.43%. W Revolucie opłaty zależą od limitu, dnia tygodnia czy kraju docelowego. W dużym skrócie przelew na kartę do krajów europejskich – 0,7%, do pozostałych krajów – 2,3%.

W kwestiach bezpieczeństwa, żadna z instytucji nie zapewnia ochrony w FSCS, ale w przypadku Revoluta depozyty klientów są gwarantowane do wysokości 100 000 EUR. W tym przypadku odpowiadając na pytanie Wise czy Revolut, można wybrać tę drugą opcję jako bezpieczeniejszą.

Jeśli chcemy inwestować w kryptowaluty i akcje podczas dokonywania międzynarodowych przelewów pieniężnych, Revolut jest dobrą opcją, ponieważ oferuje takie możliwości inwestycyjne, czego nie ma Wise.

Trudno zdecydować, która opcja jest lepsza – Wise czy Revolut – ponieważ pod uwagę musimy wziąć kraj, do którego się udajemy i walutę, którą chcemy operować (Wise oferuje szerszy zakres walut i państw, w których jest dostępny). Revolut na pewno wygrywa swoimi planami subskrypcyjnymi, ponieważ jeśli dużo korzystamy z konta tego typu, bardziej będzie nam opłacało się uiszczać comiesięczną opłatę niż ponosić koszty za każdorazową transakcję poza limitem. A jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy, obie opcje wydają się rozsądne.

Źródło: Wise, oprac. własne

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.