Warren Buffett

Bądź jak Warren Buffett! Miliarder skończył 92 lata – oto jego złote rady

5 minut czytania
Komentarze

Chyba każdy, kto przez dłuższy czas miał do czynienia z finansami wie, kto to jest Warren Buffett. Miliarder skończył niedawno 92 lata, a jego złote rady i powiedzenia są cytowane przez wiele portali w dobie niepewności rynkowej. W tym wpisie postaram się przybliżyć tę nietuzinkową postać.

Sprawdź też: iPhone SE w rewelacyjnej cenie! Smartfon Apple nigdy nie był tak tani!

Warren Buffett – kto to jest?

Warren Edward Buffett urodził się 30 sierpnia 1930 w Omaha w stanie Nebraska. Jest amerykańskim miliarderem i najpopularniejszym inwestorem giełdowym na świecie. O jego sukcesach mówią liczby – posiada aktywa o wartości ponad 103 miliardów dolarów. Obecnie jest prezesem i dyrektorem generalnym Berkshire Hathaway.

Warren Buffett

Jego filozofia inwestycyjna opiera się na koncepcji inwestowania wartości, która bazuje na idei Benjamina Grahama. Niemal wszystkie portale finansowe na świecie, traktują Buffetta jak guru lub wyrocznię ds. giełdowych i finansowych. Każde jego słowo jest bacznie obserwowane przez inwestorów giełdowych, którzy niejednokrotnie starają się kopiować jego ruchy na rynku kapitałowym. Legendarny inwestor skończył kilka dni temu 92 lata i nie zamierza rezygnować z lokowania pieniędzy na rynku kapitałowym. W jaki sposób stał się siódmym najbogatszym człowiekiem na świecie?

Jak Warren Buffet stał się miliarderem?

Warren Buffett zaczął przygodę z inwestowaniem w wieku 11 lat. Kupił wtedy sześć akcji Cities Service — trzy dla siebie, trzy dla swojej siostry Doris — po cenie 38 dolarów za akcję. Sprzedał je za 40 USD za akcję. Już w 1944 roku roczny zysk z inwestowania przyszłego miliardera wyniósł 592,50 dolarów. Skąd brał pieniądze, żeby je ulokować na rynku kapitałowym? Zarabiał około 175 dolarów miesięcznie dostarczając gazety Washington Post. W wieku 14 lat zarobione pieniądze zainwestował w 40 akrów ziemi uprawnej.

W 1947 roku kupił wraz z przyjaciółmi 3 używane maszyny do pinballa, a jego oszczędności, które wygospodarował roznosząc gazety, wzrosły do poziomu 5000 USD. Dwa lata później miał już 9800 USD.

Przełomowy okazał się rok 1951. Warren Buffett trafił na Harvard Business School, gdzie profesorem był Ben Graham. Student odkrył, że Graham jest członkiem zarządu firmy GEICO. Po przepytaniu jednego z przedstawicieli firmy, Warren Buffett podjął decyzję, że zainwestuje 65% swoich oszczędności w tę firmę (20 000 USD). Tym samym stał się jej właścicielem. W 1954 roku Graham zaoferował pracę Buffetowi w Graham-Newman Corp. za 12000 USD rocznie. Dwa lata później odszedł na emeryturę, a w międzyczasie oszczędności Buffetta rosną do 140 000 USD. W ciągu dwóch lat Warren Buffett podpisał kolejne umowy o partnerstwie – do 1958 roku miał ich aż 10.

W ten sposób w 1961 roku inwestor dorobił się pierwszego miliona, który zainwestował w firmę produkującą wiatraki. Wartość Buffett Partnership urosła do 7,2 mln USD. W 1965 roku Warren Buffett zainwestował 4 mln dolarów w spółkę Walt Disney i American Express. Ta druga zwiększyła jego wkład dwukrotnie. Lata siedemdziesiąte to wzrost wartości aktywów milionera dzięki Berkshire Hathaway. Wartość firmy stale rosła w latach osiemdziesiątych osiągając poziom ponad 3000 USD za akcję, a w 1989 roku nawet 8000 USD! Dzięki temu Warren Buffett pozwolił sobie na kolejną inwestycję – w 1988 roku kupił 7% akcji Coca-Coli.

Warren Buffett

Na początku XXI wieku Buffett ogłosił, że odda całą swoją fortunę na cele charytatywne, przeznaczając 85% swojego majątku na rzecz Fundacji Billa i Melindy Gatesów. To nie oznacza, że Warren Buffett nie inwestuje pieniędzy na rynku kapitałowym. W jego aktualnym portfolio znajdziemy między innymi walory następujących spółek:

  • Apple za kwotę 125 miliardów USD,
  • American Express o wartości 21 miliardów USD,
  • Bank of America o wartości 32 miliardów dolarów,
  • Coca-Cola za kwotę 25 mld dolarów,
  • Chevron o wartości 23 miliardów dolarów.

Złote rady Buffetta

Warren Buffet to swoista kopalnia wiedzy o rynku kapitałowym. Oto jego najciekawsze i najpopularniejsze stwierdzenia:

  • Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy. Zasada nr 2: Nigdy nie zapomnij zasady nr 1.
  • Giełda ma na celu przekazywanie pieniędzy od aktywnych do cierpliwych.
  • Ryzyko bierze się z tego, że nie wiesz, co robisz.
  • Cena jest tym, za co płacisz. Wartość jest tym, co zyskujesz.
  • Strzeż się działalności inwestycyjnej, która wywołuje aplauz; wielkie ruchy są zwykle witane ziewnięciem.
  • Jeśli firma dobrze sobie radzi, akcje w końcu podążą za nimi.
  • Kupuj tylko coś, co z przyjemnością trzymasz, jeśli rynek zostanie zamknięty na 10 lat.
  • Jeśli nie myślisz o posiadaniu akcji przez 10 lat, nawet nie myśl o posiadaniu ich przez 10 minut.
  • Nigdy nie inwestuj w biznes, którego nie możesz zrozumieć.
  • O wiele lepiej kupić wspaniałą firmę po uczciwej cenie niż uczciwą firmę po wspaniałej cenie.
  • O wiele lepiej mieć gęś, która ciągle znosi jajka niż gęś, która po prostu siedzi i marnotrawi ubezpieczenie, zapasy i inne podobne rzeczy – Warren Buffet skomentował w ten sposób inwestycję w złoto.
  • Pamiętaj, że giełda to stan maniakalno-depresyjny.
  • W świecie biznesu lusterko wsteczne jest zawsze wyraźniejsze niż przednia szyba.
  • Nie musisz być naukowcem od rakiet. Inwestowanie nie jest grą, w której facet ze 160 IQ pokonuje gościa ze 130 IQ.
  • Zbudowanie reputacji zajmuje 20 lat, a zrujnowanie jej 5 minut.
  • Najważniejszą rzeczą do zrobienia, jeśli znajdziesz się w dziurze, jest zaprzestanie kopania – tak Warren Buffet skomentował niezrealizowane, rosnące straty.

Źródło: economictimes, forbes, financialexpress, thebalance,

Motyw