ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Czy Apple celowo spowalnia starsze iPhone’y?

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Urządzenia Apple wyróżnia bardzo długie wsparcie producenta. Amerykańska firma oferuje, w przeciwieństwie do konkurencji, nowe wersje oprogramowania nawet dla kilkuletnich urządzeń. Przykładem może być iPhone 5s. Model zaprezentowany w 2013 roku otrzymał niedawno iOS 11 – najnowszą wersję systemu mobilnego. Starsze smartfony i tablety nie otrzymują jednak wielu nowości znanych z najnowszych generacji. Wielu klientów uważa, że każda kolejna edycja systemu spowalnia urządzenia i jest to działanie celowe. Niedawno ten temat poruszył Łukasz we wpisie Nie zazdroszczę iPhone’om wielu lat aktualizacji – według mnie to oszustwo.

Futuremark przetestowało iPhone’y z trzema wersjami iOS

Firma benchmarkingowa Futuremark postanowiła przeprowadzić dokładną analizę tego tematu. Począwszy od 2016 roku, zebrano 100 tysięcy danych testowych dla różnych modeli iPhone’a. Uwzględniono trzy ostatnie wersje oprogramowania: iOS 9, iOS 10 oraz iOS 11. Najnowszym urządzeniem, które poddano testom był iPhone 7. W jego przypadku porównano wydajność na systemie iOS 10 i iOS 11.

Jak spisało się najstarsze urządzenie w teście?

Pierwszym testowanym urządzeniem był iPhone 5s. Jest to najstarszy smartfon z systemem iOS 11. Model ten pojawił się na rynku w 2013 roku. Został wyposażony jako pierwsze urządzenie mobilne Apple w 64-bitowy procesor A7. Ostatnie wydanie mobilnego oprogramowania firmy z nadgryzionym jabłkiem jest ograniczone tylko do smartfonów z układami tego typu. Firma Futuremark użyła testu 3DMark Sling Shot Extreme Graphics, a następnie obliczyła wszystkie wyniki z iPhone’a 5s w danym miesiącu, aby dokonać porównania.

Im wyższy pasek, tym lepsza wydajność. Testy GPU w modelu 5s pozostają na bardzo podobnym poziomie od iOS 9 do iOS 11. Futuremark twierdzi, że smartfon dobrze spisuje się na wszystkich dostępnych wersjach mobilnego OS Apple.

Wydajność procesora w tym modelu zbadano korzystając z programu 3D Mark Sling Shot Extreme Physics. Podobnie jak w przypadku testu GPU, wyniki były bardzo zbliżone do siebie. Warto zauważyć, że Apple zawsze wydaje nowe wersje iOS we wrześniu. Kolejne większe uaktualnienia pojawiają się w kolejnych miesiącach – widać to na wykresie. Wydajność starszego urządzenia nieco wzrasta wraz z aktualizacjami.

Wyniki porównania modeli 6/6s/7

Wykresy pozostałych smartfonów, iPhone’a 6, 6s oraz 7 w przypadku testów GPU wykazują pewne łagodne spadki i wzrosty na przestrzeni kilkunastu miesięcy. Interesujące jest, że wyniki iPhone’ów 6 i 7 na najnowszej wersji systemu są wyższe niż w przypadku poprzednich wersji.

Wydajność procesora w tych trzech urządzeniach spadła nieznacznie. Należy pamiętać, że iOS 11 został wydany niecały miesiąc temu i jeszcze nie doczekał się dużej aktualizacji. Być może wydajność zwiększy się wraz z wydaniem wersji 11.1. Tak wydarzyło się w poprzednich latach. Eksperci Futuremark uważają, że użytkownik nie zauważy niewielkich spadków w codziennym korzystaniu ze sprzętu.

Podsumowanie testów

Na podstawie testów porównawczych, Futuremark twierdzi, że nie ma podstaw, aby uważać, że spowolnienia starszych sprzętów są celowe. Wręcz przeciwnie – regularne aktualizacje utrzymują stały poziom wydajności smartfonów i tabletów amerykańskiego producenta. Powodują też, że urządzenia stosunkowo długo działają płynnie.

Niestety musimy wziąć pod uwagę, że niektóre nowe funkcje i technologie potrzebują więcej zasobów systemowych. Problem może leżeć w samych aplikacjach. Wiele zależy od deweloperów. Jeżeli nie optymalizują swoich aplikacji dla starszych urządzeń – może to przekładać się na odczucie wolniejszego działania sprzętu. Występują też błędy w oprogramowaniu systemowym, dlatego zaleca się jego regularne aktualizacje.

Źródłó: macrumors

Sprawdź najnowsze wpisy