Nokia wprowadzi klasyczną komórkę z… modemem LTE!

Adrian Celej Artykuły 2017-10-05

Kilka dni temu swoja premierę miała Nokia 3310 z modemem 3G. Nie da się ukryć, że połączenie klasycznej komórki z siecią trzeciej generacji jest bardzo praktyczne. Dzięki dostępowi do cywilizowanego internetu jesteśmy w stanie korzystać z przeglądarki, prostych aplikacji, a nawet odtwarzać dostępne w internecie filmy. Taki modem jest w pełni wystarczający, można nawet powiedzieć, że telefon nie jest w stanie wykorzystać pełni jego potencjału.

Nokia uważa inaczej

Nie warto, czekamy na Nokię 3310 LTE

‎Posted by Android.com.pl on‎ חמישי 28 ספטמבר 2017

Tydzień temu na łamach ACP pojawiła się informacja o premierze Nokii 3310 3G. Chwile później na naszym Facebookowym fanpage’u pojawił się powyższy post. Jego opis był żartem, dziś wiemy, że ktoś wziął sobie to na poważnie. Powyższy telefon nie trafi do sprzedaży w Indiach, ponieważ według tamtejszych przedstawicieli Nokii klienci nie są zainteresowani łącznością 3G. Zamiast tego wkrótce zostanie zaprezentowane urządzenie wspierające standard LTE. Aktualnie nie wiemy nic więcej na temat tego sprzętu.

O co chodzi?

W Indiach popularność zdobywa operator komórkowy Jio. Niemal całą infrastrukturę opiera on na sieci LTE, a co za tym idzie, promuje także urządzenia w tym standardzie. Z tego powodu powstał JioPhone. Jak widać na powyższym obrazku, cieszy się on naprawdę ogromnym zainteresowaniem. Zapowiedziana przez przedstawicieli Nokii w Indiach komórka z LTE, to prawdopodobnie zmodyfikowana wersja 3310 3G. Telefon ten będzie konkurentem dla JioPhone, ewentualna sprzedaż w Europie jest raczej mało prawdopodobna.

Czy to ma sens?

Absolutnie nie. Montowanie modemu LTE w klasycznej komórce całkowicie mija się z celem. Podzespoły montowane w takich urządzeniach nie są w stanie wykorzystać potencjału tej sieci. To jedynie próba dostosowania się do wymogów operatora, który przyciąga użytkowników niskimi cenami. Możemy domyślać się, że omawiany telefon w kwestii funkcjonalności nie zaoferuje nic ponad to, co umożliwia zaprezentowana wcześniej Nokia 3310. Powód jest prosty – ewentualne zwiększenie funkcjonalności w postaci np. integracji z paroma portalami społecznościowymi, usługami pokroju YouTube itp. wiąże się z ogromnymi kosztami, które prawdopodobnie nigdy by się nie zwróciły. W najlepszym wypadku możemy spodziewać się wsparcia dla VoLTE oraz możliwości utworzenia hotspotu WiFi, aczkolwiek w drugim przypadku mam wątpliwości, czy takie rozwiązanie działałoby poprawnie na tak słabych podzespołach. Jeżeli komórka Nokii z LTE nie zostanie zaprezentowana w Europie, to jej ewentualne sprowadzanie raczej nie będzie opłacalne.

Źródło: Money Control • Kamienna Gęba

  Czy to ma sens? Oczywiście, że tak o ile będzie opcja hot-spotu. Modem Mi-Fi, z którego w awaryjnych sytuacjach można dzwonić? Bardzo dobry pomysł. Sam używam w tym celu drugiego smartfona, ale tu dostaniemy sprzęt znacznie tańszy.

  • Fox

   Noszenie dwóch fonów na wszelki wypadek jakby jeden wysiadł okej…
   Nie wiem w którym to zakątku świata poza amazonką są takie problemy, że trzeba nosić zapasowe telefony ale ja jakoś nigdy nie miałem takiej sytuacji żebym potrzebował się podpiąć do drugiego telefonu. Już dwie karty sim są raczej wystarczającą fanaberią jeśli chodzi o zabezpieczenie dostępu do netu/dzwonienia etc.

   • Kamienna Gęba

    A weź pod uwagę ludzi, którzy w domu mają internet mobilny.

 • Luk Knysza

  Jeśli nokia działa na symbianie to można ściągać filmy bez problemu ,a z operą mini 4.2 lub 5.0 będzie działać doskonale, jeśli oprucz formatu 3g wspiera inne formaty to jak znalazł i z LTE będzie szybciej ściągać niż normalny smatfon.WYSTARCZY TROCHĘ TECHNIKI. Nie zapominaj ,że stare przeglądarki są bardzo szybkie.W dodatku telefon jest bezpieczny i nie shakuje się klawiatury . W podróży takie telefony są lepsze ,bo dzisiejsze smartfony bez zasięgu lte i 3G wogóle nie działają, a takie działają doskonale na 2G. Myślę ,że w Indiach jest LTE ale najbardziej rozwinięte jest 2G, a oni ciągle podróżują.

  • Adrian Celej

   Opera mini kompresuje przesyłane dane, podzespoły przeciętnej komórki nie są w stanie przetwarzać informacji w takim tempie, aby wykorzystać więcej niż 5 Mbps. Poza tym strony pobierane przez Operę Mini zazwyczaj zajmują kilkanaście KB. Filmy to też nie problem, do tych 240p wystarczy nawet 0,5 Mbps.

   • Luk Knysza

    Media informują ,że Kasperski Lab z hakerami KGB włamali się do NSA i ukradli całą cyberobronę USA.

    06.10.2017 00:55 „Disqus” napisał(a):

  • Kamienna Gęba

   Ta Nokia nie działa na Symbianie. Nie działa nawet na znanej i lubianej platformie S40. Tutaj siedzi S30+ czyli kalekie dziecko Nokii i Mediateka.x